EQ nedir?

EQ duygusal zekayı tanımlamak için belierlenen terime verilen isimdir.

Duygusal Zeka: Duygusal zeka, kendinizin, etrafınızdaki insanların ya da etrafınızdaki grupların duygusal durumlarını tanımlayabilme, geliştirebilme ya da düzenleyebilme becerisidir. IQ hesaplamasında IQ testi kullanıldığı gibi EQ hesaplanırken de EQ testi kullanılır.

EQ Test Türleri

EQ ile alakalı çok fazla model ve tanımlama olmasına rağmen bilimsel envanterde en çok kullanılan ve kabul edilen modellemeler Ability EI ve Trait EI modellemeleridir. Bu bağlamda EQ ölçümleri genelde bu iki format baz alınarak yapılmaktadır.

Yetenek EI Modeli genellikle Davranışlar Üzerindeki EI testinin maksimumu kullanılarak ölçülürken, trait EI modeli genelde EI skorunu ölçer.

Yüksek duygusal zeka sahibi insanlar kendisini değerlendirebilen, kendilerinin ve başkalarının güçlü ve zayıf yanlarını bilebilen, empati kurabilen ve başkalarının duygularını anlayabilen insanlardır. En zor koşullarda bile iyimser ve sakin kalabilirler.

Bu bağlamda yüksek EQ puanına sahip insanların doğal olarak iyi bir lider olabilecek özelliklere sahip olduğunu kolaylıkla görebiliriz. Bu nedenle EQ testlerinin en az IQ testleri kadar önem arzettiğini söylemek şaşırtıcı olmazdı. Testlerinin en az IQ testleri kadar önem arzettiğini söylemek şaşırtıcı olmazdı.

Test örneği için tıklayın.

Bu Yazıyı Paylaş

What's your reaction?
1Smile0Lol0Wow0Love0Sad0Angry

Leave a comment