Disleksi (öğrenme güçlüğü) olan ORTAOKUL çocuğunuzun kendini savunmak için söyleyebileceği 5 şey

Disleksi (öğrenme güçlüğü) olan ORTAOKUL çocuğunuzun kendini savunmak için söyleyebileceği 5 şey

Ortaokul, disleksi (öğrenme güçlüğü) olan çocuklar için zorlu bir dönem olabilir. Muhtemelen çocuğunuz dışlanmış hissetmek istemez. İşte bu yüzden onun kendini savunma becerilerini geliştirmesi oldukça önemlidir çünkü ihtiyaçlarını bu sayede giderebilir. Yaygın durumları çocuğunuzla konuşarak ona nereden başlaması gerektiğini gösterebilirsiniz.
1 “Bunun bir bölümünü daha sonra yapabilir miyim?”

Durum:Öğretmen, “Oyuna başlamadan önce bu formları doldurman gerekli.” der.

Çocuğunuz öğretmenine: “Benim bu formları okuyup doldurmam biraz uzun sürebilir. Bunları eve götürüp tamamlasam ama hala bugün oynasam olur mu?’’ diyebilir.

Çocuğunuz size: “Formları dolduramadığım için öğretmen bugünlük oynamama izin vermedi. Onunla bu konu hakkında konuşabilir misin? diyebilir.
2 ”Sesli okuma konusunda hazırlanmama yardım eder misin?”

Durum: Çocuğunuz sesli okuma yaparken hiç de rahat hissetmez ama öğretmene bu durumu nasıl anlatacağını da bilemez.

Çocuğunuz size: “Öğretmen beni seçtiğinde ona ne söyleyeceğim konusunda biraz yardıma ihtiyacım var.’’der.

Çocuğunuz daha sonra öğretmene: “Okumamı istediğiniz bölümü bir sonraki okuma saatinden önce seçsek olur mu? Bu sayede ben de pratik yapıp daha iyi hazırlanmış olurum.’’ diyebilir.
3 “Sesli kitap var mı?”

Durum: Öğretmen sınıfa ‘’Şu ana kadar hepiniz projelerinizi oluşturacak olan kitapları okumuş olmalıydınız. Eğer okumadıysanız, lütfen okuduğunuza emin olun.’’ der.

Çocuğunuz dersin sonunda öğretmene: “Bu kitap benim için ağır ve bitirmek beklediğimden de uzun sürüyor. Acababenim daha kolay takip edebileceğim sesli bir kitabı var mı?’’ diyebilir.

Çocuğunuz size: ”Bu kitabı birlikte okuyabilir miyiz? Benim için çok zor ve bu kitabı okumayan tek kişi ben olmak istemiyorum.’’ diyebilir.
4 “Öğretmenin ders notlarının bir kopyasını alabilir miyim?”

Durum: Çocuğunuz zil çalmadan önce tahtadaki notları yazmayı bitiremedi.

Çocuğunuz dersin sonunda öğretmene: ”Tahtadakileri yeterince hızlı okuyup not alamadım. Acaba yazdıklarınızın bir kopyası varsa alıp evde tamamlayabilir miyim?” diyebilir.

Çocuğunuz daha sonra ya size: ”Tahtadakileri defterime geçirmede zorluk yaşıyorum. Öğrenme planıma dersten önce veya sonra işlenenlerin bir kopyasını alabileceğime dair bir ekleme yapabilir miyiz?”diyebilir.
5 ”Bunu konuşmak için bir zaman belirleyebilir miyiz?”

Durum: Öğretmen, çocuğunuza ödevini yazılı belge yerine videolu bir rapor şeklinde yapabilirsin dediğini unutur ve ödevi tamamlanmadı olarak işaretler.

Çocuğunuz dersin sonunda öğretmene: ‘’Bunu konuşmak için bir zaman belirleyebilir miyiz? Çünkü ödevi farklı bir şekilde yapabileceğim konusunda konuştuğumuzu hatırlıyorum. Ve şu anda tamamlanmadı olarak işaretlenmesi beni üzüyor.’’diyebilir.

Çocuğunuz Rehberlik ekibine: ”Bütün öğretmenlerimin benimle alakalı bilgilendirildiğine emin olabilir misiniz?’’ diyebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

What's your reaction?
0Smile0Lol0Wow0Love0Sad0Angry

Leave a comment