Zihinsel engel nedir?

Zihinsel bir engel, normalin altında bir IQ ve öz bakım ile güvenlik, iletişim ve sosyalleşme gibi günlük yaşam alanlarındaki önemli bir güçlük olarak tanımlanmaktadır.Zihinsel engelli insanlar bilgiyi diğerlerine göre daha yavaş işleyebilir, günlük yaşam becerilerini iletmede ve yönetmede güçlük çekebilirler, ayrıca para ve zaman gibi soyut kavramlarla da zorlanabilirler.Bir zihinsel engel, genetik bir durumdan, hamilelik ve doğum sırasındaki sorunlar, sağlık sorunları, hastalıklar veya çevresel faktörlere kadar birçok etkenden kaynaklanabilir.

Zihinsel Engel Türleri

(Frajil) Kırılgan X sendromu (FXS)

FXS, dünya çapında kalıtsal bir zihinsel bozukluğun bilinen en yaygın nedenidir. FXS, X kromozomundaki bir mutasyonun (DNA yapısındaki bir değişiklik) neden olduğu genetik bir durumdur.

Frajil X sendromuyla doğan kişiler, şiddet seviyesi çok çeşitli olabilen farklı birçok fiziksel, gelişimsel, davranışsal ve duygusal zorluklarla karşılaşabilirler.Bazı yaygın belirtiler arasında gelişimsel bir gecikme, zihinsel yetersizlik, iletişim zorlukları, Anksiyete (kaygı), DEHB ve otizme benzer bazı davranışlar (el çırpma, sosyal etkileşimlerdeki zorluk, duyusal bilginin işlenmesinde zorluk ve zayıf göz teması gibi) sayılabilir.

Erkekler genellikle kızlara göre bu sendromdan daha fazla etkilenmektedir – 3,600 erkekten 1 kişi ve 4,000 ile 6,000 kız arasından 1 kişi civarındadır. 

Down Sendromu
Down sendromu bir hastalık değildir, bir kişinin DNA’sında fazladan bir 21. kromozomun ile doğması durumunda ortaya çıkan genetik bir bozukluktur.

Sağlıklı bir insanın vücudundaki her hücrede 46 tane kromozom vardır. Oysa Down sendromlu bebeklerin hücrelerinde toplam 47 kromozom bulunur. Bu kromozom fazlalığının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların çocuklarında görülme olasılığı yüksektir. Bunun nedeni kromozom ayrılmasının ileri yaşlarda daha düzensiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber, hücre bölünmesi sırasında meydana gelen ayrılmamalar da bu hastalığın sebeplerinden olabilir.

Down sendromu çocuklarda en sık görülen genetik kromozomik bozukluk ve öğrenme güçlüğünün nedenidir. Avustralya’da her yıl yaklaşık 270 çocuk ya da 1,100 kişiden biri Down sendromuyla doğmaktadır. Down sendromlu insanlar, sık görülen fiziksel ve gelişimsel özelliklerin yanı sıra normal solunum ve kalp rahatsızlıklarının normalden daha yüksek bir sıklığına sahip olabilirler.

Down sendromlu bebekler doğduklarında fiziksel özellikler açısından farklı bir yüz görünümüne sahiptirler; kafaları ve yüzleri yuvarlak, başın arkası yassı, enseleri kısa ve geniştir. Ayrıca bazı zihinsel ve öğrenme güçlükleri ile karşılaşabilecekleri gibi bu zorluklar, bir kişiden diğerine geniş ölçüde değişebilir. 

Gelişimsel gecikme Çocukların farklı oranlarda geliştiğinin ve olgunlaştıklarının bilincinde olmak oldukça önemlidir. Ancak, bir çocuk aynı yaştaki diğer çocuklarla karşılaştırıldığında daha yavaş bir hızda gelişim gösteriyorsa, gelişimsel bir gecikme yaşıyor olabilir. Hareket etme, iletişim kurma, öğrenme, anlama ya da diğer çocuklarla etkileşimde bulunma yetenekleri de dahil olmak üzere bir ya da daha fazla gelişme alanı etkilenebilir. Bazen gelişimsel gecikme yaşayan çocuklar, yaşlarına uygun bir şekilde konuşamaz, hareket edemez veya davranamayabilirler, ancak büyüdükçe daha hızlı ilerleme kaydedebilirler. Gelişimsel gecikmeleri zaman içinde daha anlamlı hale gelerek öğrenme ve eğitimlerini etkileyebilir. 

Prader-Willi Sendromu (PWS) 

Prader-Willi sendromu (PWS), 10.000 – 20.000 kişi arasından yaklaşık 1 kişiyi etkileyen nadir ve kompleks bir genetik bozukluktur. Oldukça karmaşık olan bu bozukluk, 15. kromozom genlerindeki anormalliğin nedenidir. PWS’nin en yaygın semptomlarından biri, genellikle iki yaşından itibaren başlayan sürekli ve doyumsuz bir açlıktır. PWS’si olan insanlar yemek yemeye karşı yoğun bir istekle yanıp tutuşurlar çünkü beyinleri (özellikle hipotalamusları) onlara tok oldukları hissini vermez, bu yüzden sonsuza kadar aç hissederler. Bu bireyler yemek kontrolünü sağlayamadıkları için obezite ile karşı karşıya kalırlar. Zaten hastalığın birçok belirtisi de obezitenin bir sonucudur.

PWS semptomları oldukça çeşitli olabilir, ancak kas elastikiyeti ve boy kısalığı yaygın olan belirtilerdendir. Ayrıca yaygın olan zihinsel bozukluk düzeyi yüzünden çocuklar dil, problem çözme ve matematik konularında zorlanabilirler. PWS’li bir kişi, badem şeklindeki gözler, başın daralması, aşağıya dönük ağız ve ince bir üst dudak, açık ten ve saç dahil olmak üzere farklı yüz özellikleriyle doğabilir. Büyüme gecikmesi ve büyüme miktarında azalma da bu kişilerde rastlanan bir özelliktir.  

Fetal alkol spektrum bozukluğu (FASD) 

FASD, doğmamış bir fetüsün alkole maruz kalması sonucu ortaya çıkan birtakım koşulları ifade eder. Hamileyken alınan alkol, annenin kan dolaşımından plasenta içindeki bebeğin kan dolaşımına gönderilir ve annenin yaşadığı etkilere benzer durumlara bebeği de maruz bırakır.Belirtiler değişiklik gösterse de farklı yüz özellikleri, eklemlerdeki şekil bozuklukları, kalp ve böbrek gibi organlarda hasar, yavaş fiziksel büyüme, öğrenme güçlükleri, zayıf bellek ve muhakeme gücü, davranış sorunları ve zayıf sosyal becerileri içerir. Öğrenme ve davranışsal güçlükler, zayıf bellek ve hiperaktivite gibi benzerliklere sahip olan çoğu vakaya, sıklıkla otizm veya DEHB gibi yanlış teşhisler konmaktadır. Ne miktarda alkolün doğmamış bir çocuğu etkileyebileceği kesin bir şekilde açıklığa kavuşmamıştır, ancak hamilelik sırasında kadınların içebileceği kanıtlanmış ‘güvenli alkol miktarının’ olmadığı belirtilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin ya da hamile kalmayı planlayanların alkolden tamamen vazgeçmelerini tavsiye etmektedir.  

Çevresel ve diğer sebepler

Zihinsel bir engel bazen de çevresel bir faktör veya başka sebeplerden kaynaklanabilir. Oldukça çeşitli olabilen bu nedenler şunları içerebilir:

• Hamilelikte yaşanan virüslü veya bakteriyel enfeksiyon sorunları
• Doğum sırasındaki komplikasyonlar
• Kurşun veya cıva gibi toksinlere maruz kalma
• Menenjit, kızamık veya boğmaca gibi hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlar
• Dengesiz beslenme
• Alkol ve diğer ilaçlara maruz kalma
• Travma
• Ve hatta bilinmeyen nedenler

Bu Yazıyı Paylaş

What's your reaction?
0Smile0Lol0Wow0Love0Sad0Angry

Leave a comment