ZİNG-YANG KUO (1898-1970)

ZİNG-YANG KUO (1898-1970)

ZİNG-YANG KUO

HİÇBİR ŞEY KEDİNİN FAREYİ “SEVMESİ” KADAR DOĞAL OLAMAZ

John B. Watson, doğuştan gelen davranışların dahi şartlandırmayla değiştirilebileceğini iddia etmektedir. Ancak Çinli psikolog Zing-Yang Kuo davranışın açıklanması noktasında içgüdülerin varlığını inkar ederek durumu en uca taşımıştır. Zing-Yang Kuo, düşüncesini şu şekilde ifade etmiştir. “Geçmişteki davranış araştırmalarımız yanlış yöne doğru yapılmıştır çünkü hayvana nasıl doğa inşa edeceğimizi düşünmek yerine hayvanda doğa bulmaya çalıştık.” Bunun üzerine araştırmalarına başlamıştır.

Zing-Yang Kuo’nun kedi yavrularını büyütme ile ilgili olan deneyi  onun en bilinen deneyidir. Bu deneyde kedilerin bazıları doğumlarından itibaren fareler ile aynı kafeste tutulmuştur. Sonrasında bulmuş olduğu sonuçlar ise eğer “Bir kedi çok küçüklüğünden itibaren fareyle aynı kafese konursa büyüdüğünde farelere karşı toleranslı olur: sadece bir fareye saldırmamakla kalmaz ayrıca onu ‘arkadaşı’ olarak benimser, onunla oynar ve hatta onunla bağ kurar.” 

Kuo, geçmişten beri düşman olan hayvanlar arasında uyumlu ilişkiler kurulabileceğini kanıtlamış ve onları kavga etmeye iten şeyin ‘doğuştan gelen bir mekanizma olmadığına inanmıştır.

Çin’de ki siyasi olaylar sebebiyle çalışmaları yarıda kesilmiş bu sebeple önce ABD’ye ardından da Hong Kong’a kaçmak durumunda kalmıştır. Bu dönemde Avrupa’da davranışçılık sönme durumuna gelirken, bilişsel psikoloji yükselmeye başlamıştır.

 

AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 

 


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.