Yetişkinler İçin Nöropsikolojik Anket

Yetişkinler İçin Nöropsikolojik Anket

 

Amaç: Beyindeki fonksiyon bozukluklarını tespit edip tanılamak için tasarlanmıştır.

Kitle: Erişkinler.

Süre: (5-10) dakika

Yazarlar: Fernando Melendez.

Yayınevi: Psikolojik Değerlendirme Kaynakları A.Ş.

Tanım: Erişkin Nöropsikolojik Anketi, 54 maddeden oluşan yarı yapılandırılmış bir anket olarak tasarlanmıştır. Kendi başınıza da uygulayabileceğiniz bu anketin amacı şikayetler ve belirtiler hakkında bilgi edinmektir. Başlangıçta nörolojik durumlarla ilişkili belirti ve semptomlarda iyi olmayan öğrencilere yardım için geliştirilen anket, altta yatan herhangi bir beyin fonksiyon bozukluğu veya diğer organik durumlara işaret eden belirtileri de bulmaya çalışır (kılavuz, s.1).

Puanlama: Dahil edilen maddeler için bir gerekçe içeren test kılavuzu, esas olarak yorumlayıcı bir kılavuzdur. Bu iddiayı destekleyecek herhangi bir veri olmamasına rağmen, yazarlar, resmi değerlendirmenin genellikle onaylanan belirtileri teyit edeceğini veya netleştireceğini ileri sürmektedir.

Güvenirlik ve Geçerlik: Kılavuz, güvenilirlik veya geçerlilik hakkında bilgi içermemektedir.

Normlar: Kılavuz hiçbir normatif veri içermemektedir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Öğrencilere ve nöropsikolog olmayan kişilere semptomlar, tarihler ya da nöropsikolojik bozukluklarla ilişkili olabilecek diğer şikâyetler konusunda yardım etmek amacıyla ortaya çıkmış olsa da uzmanlar, zayıf bir düzeni ve spesifik semptomların önemi ve olası özellikleri hakkında aşırı yorumlar olduğunu iddia ederek kullanımını pek verimli görmezler.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.