Yazı İşleriyle İlgili Genel Test

Yazı İşleriyle İlgili Genel Test

 

Amaç: Yazı işlerindeki çabukluk, doğruluk, sayısal beceriler ve dil becerilerini değerlendirmek için geliştirilmiştir.

Kitle: Sekreterlik için müracaat edenler ve işçiler.

Puan: Dört: Yazı, Sayısal, Sözel ve Toplam Puan.

Süre: (46-51) dakika.

Yazar: Psikoloji Kurumu.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Yazı İşleriyle İlgili Genel Test, genel büro ve büro yönetimi ile ilgili becerileri değerlendiren dokuz bölümlük bir doğru / yanlış testidir. Kılavuza göre, test, üç özel alanın uygulamalarını gerektiren işlerdeki başarıyı, iş için başvuran bir kişiye verilen işin uygunluğunu veya uygun bir işe deneyimsiz bir kişinin alınmasını öngörmek için kullanılabilir.

Puanlama: Ana test dokuz bölümden oluşmakta olup, Yazı, Sayısal ve Sözel olarak adlandırılan üç altkümede toplanır. İlk bölüm olan Yazı işleri, iki kısımdan oluşur ve algısal görevler üzerindeki hızı ve doğruluğu yansıtır. Sayısal bölüm ise, hesaplama, akıl yürütme ve hata bulmayı yansıtan üç kısımdan oluşur. Öte yandan Sözel bileşen, yazım, dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuduğunu anlama ile ilgili dört bölümden oluşmaktadır. Tüm öğelerin bir doğru cevabı vardır ve yanıtlar doğrudan test kitapçığına girilir.

Güvenirlik: Test-tekrar test korelasyonları, güvenilirlik çalışmalarından elde edilen sürekli kanıtlar göz önüne alındığında orta düzeydedir ve testlerdeki puanlar ile dikkate değer gelişmeler kaydedilmiştir.

Geçerlik: Kılavuzda yer alan korelasyonlar içerik, kriterle ilgili, eşzamanlı, karşıt gruplar ve diğer testlerle korelasyon için makul kanıt sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir not: Kullanıcılar, tüm popülasyonlar için her tür geçerlilik kanıtının bulunmadığının farkında olmalıdır.

Normlar: Normlar, hukuk öğrencileri, üniversite adayları, müşteri hizmetleri başvuruları, kamu hizmetlerinde büro / hizmet pozisyonları, mavi yakalı ve yönetici adayı pozisyonları ve endüstri, hükümet ve üniversite ortamlarında birden fazla büro görevi için yer almaktadır. Çoğu durumda, normların beyaz kadınların puanlarını yansıttığı belirtilmelidir. Erkek katılımcıların yansıtıcı puanları mavi yakalı, kamu hizmeti ve yönetici adayı pozisyonlarına dahil edilmiştir. Ayrı cinsiyete dayalı normlar mevcut değildir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Yazı İşleriyle İlgili Genel Testinin, her ne kadar bu alanlarda kullanılması bazı yararlı bilgiler sağlasa da gerçek istihdam ortamlarından ziyade, eğitimde en uygun şekilde kullanılması tavsiye edilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.