Yavaş İşleme Hızı olan Bir Çocuğun Hayatında Bir Gün

Yavaş İşleme Hızı olan Bir Çocugun Hayat?nda Bir Gun 

Yavaş İşleme Hızı olan Bir Çocuğun Hayatında Bir Gün
 
Yavaş işleme hızı olan üçüncü sınıf öğrencisi Sema ile tanışın lütfen. Oldukça başarılı bir öğrenci olmasına rağmen beyninin bilgiyi alıp kullanabilmesi için biraz zaman gereklidir. Bu sorun yüzünden Sema’nın bütün hayatı etkilenmektedir. Yavaş işleme hızıyla alakalı sorunların çocukları nasıl etkilediğini anlamak için Sema’nın hayatında olağan bir güne bakmanız yeterli olacaktır.
 
7:00
“Kahvaltı için ne istersin Sema?” diye soran annesine şöyle bir bakar ama bir cevap vermez. Tekrar seslenen annesi bu kez “Sema, gevrek mi yoğurt mu? Hangisini istiyorsun?” diye sorar. Baskı altında hisseden Sema birden “gevrek” diye yanıt verir. Ancak asıl istediği şeyin yoğurt olduğunu fark edene kadar gevreği çoktan hamur gibi lapa lapa olmuştur bile. Ve şu anda okul otobüsünü kaçırmak üzere olduğu için annesi ona kızmıştır.
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Karar verme
 
8:45
Sema bugün sınıfta aldığı görev için oldukça heyecanlıdır: yoklama listesini öğretmenler odasına götürmek. Odaya doğru yola koyulduğu sırada ne yaptığını veya neden yaptığını unutuverir. Yavaş işleme hızı olan diğer çocukların aksine Sema’da DEHB yoktur. Fakat beyin tarafından bir uyarıcıyı alma ve ona tepki verme arasında geçen süre çok yavaştır. Bu yüzden de bilgi kaybolmadan önce onu çalışır belleğe göndermek için az bir zamanı kalır.
 
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
İşler bellek kullanımı
10:00
Korkulu rüyası olan Matematik dersi yüzünden Sema çok tedirgindir. Çarpma işlemlerinde nasıl olduğunu bildiği için cevapları bulmasının uzun süreceğini de bilmektedir. Buna ek olarak bir de öğretmen erken bitirenlerin kitap okuyabileceklerini söylediği zaman kendini berbat hissedermiş. Çünkü bilirmiş ki zamanından önce tek bir tanesini bile tamamlayamazmış.
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Özgüven eksikliği, kaygı ile başa çıkma
 
12:00
Sema için 20 dakikalık teneffüste ne yapacağına karar vermesi biraz zaman alır. Okulda yasak olmasına rağmen bir kart oyunu olan Pokemon kartlarını arkadaşlarıyla çarpıştırıp oynamaya başlar. Nöbetçi öğretmeni gören çocuklar ondan kartları saklamaya çalışırken, tüm bunlardan habersiz olan Sema durumu çok geç fark eder. Nöbetçi öğretmen tarafından kartlarla görüldüğü için başı belaya giren tek kişi kendisi olur.
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Karar verme, sözlü ya da sözsüz olan sosyal ipuçlarını anlama
14:45
Ödevlerin verildiği okulun son günü Sema için çok stresli geçer. Çünkü kimse tahtadaki ödevi not etmeden eve gidemezmiş ve Sema da her zaman en son bitiren olduğu için baskı altında hisseder. Zaten yazı yazmanın verdiği zorluk yetmezmiş gibi bir de arkadaşlarının “acele et!” diye sitem etmeleri de eklenince okulun son günü tam bir kâbusa dönüşür.
 
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Not tutma, kaygı ile başa çıkma
16:15
Voleybol oynamaya bayılan Sema özellikle üç sayılık atışlarda çok iyidir. Fakat antrönor o kadar hızlı konuşur ki Sema ne dediğini anlayana kadar iş işten geçer. Bunun üstüne takım arkadaşları tarafından oyunun hareketlerini unutmakla suçlanır. Ayrıca arkadaşları Sema ile konuşmaya çalıştıklarında, Sema’nın uzun duraklamaları yüzünden şaşırıp sinirlenirler.
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Yönergeleri takip etme, iletişim sağlama
20:30
Sema’nın yarım saatte bitirilebilecek ödevi neredeyse iki saat sürer ancak hala bitmez. Öte yandan ise iyi bir uyku çekmesi için hemen yatağa gitmesi gereklidir. Bu durum karşısında şaşkına dönen annesi ne yapacağını bilemez ve “Ödevini bitirmesine yardım mı edeyim yoksa iyi bir uyku çekmesini mi sağlamalıyım?” diye düşünür.
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Ödev tamamlama, rutinlere uyma
22:00
Dişleri fırçalama, pijama giyme, okul çantasını ayarlama derken bütün bu işler oldukça uzun sürer. Ancak Sema için yatma vakti en duygusal olanıdır çünkü okulda yaşadığı olayları annesine anlatıp içini döker. Örneğin diğer çocuklara bir şey olmazken neden kendisinin teneffüste öğretmenden azar işittiği gibi. Bu sayede olayların birbiriyle bağlantısı anlamaya çalışır ve annesi ile rahatça konuşup dertleşmek daha iyi hissetmesini sağlar.
 
 
İşleme hızıyla ilgili sorunlar:
Bağlantılar kurmak, benlik saygısı geliştirme
Yavaş İşlem Hızı Hakkında
Yavaş işleme hızı yapısal olarak ne bir öğrenme ne de dikkat problemidir ve öğrenmenin her aşamasını etkilese de zekayla bir ilgisi bulunmamaktadır. Yalnızca bilgiyi alma onu anlayıp tepki vermeye başlama arasında geçen süre daha uzundur. Örneğin, bazı çocuklar doğru cevabı biliyor olsa bile yanıt vermek için ihtiyaçları olan sadece biraz zamandır.
Yavaş işleme hızıyla alakalı sorun yaşayan çocuklar, yaşamayan diğer çocuklara nazaran günlük işlerinin neredeyse hepsini daha uzun bir sürede yaparlar. Ödev yapma, biriyle sohbet etme, baskı altındayken karar verme (kahvaltıda ne yiyeceği gibi) ve günlük rutinleri yerine getirme gibi birçok konuda sorun yaşarlar.
Söz konusu işlem hızı olduğunda bunun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve disleksi gibi öğrenme bozukluklarına payı olabilir. İşleme hızı sorunu olan çocuklar, planlama, problem çözmegibi görevlerde zorlanabilir ve kaygı ile özgüven eksikliği bakımından risk altında olabilirler. Ancak her ne olursa olsun karşılaştıkları her sorunu aşmak için mevcut stratejilerin olduğunu bilmelilerdir.
 
 
Bilişsel işlem hızını geliştirmenin yolları
  • Sema gibi çocuklara asla ‘’Acele et!’’ demeyin. İşleme hızıyla ilgili sorunlar yaşayan çocuklara acele etmelerini söylemek, kendilerini baskı altına hissetmelerine yol açtığı gibi işlerini daha uzun sürede bitirmelerine neden olur.
  • Bir zamanlayıcı kullanın. Diş fırçalamak gibi işlerin ne kadar sürdüğünü bilmeleri, çocuklarda daha iyi bir zaman algısı oluşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ailelere okul için hazırlanmak ve istirahat etmek gibi günlük rutinlere ne zaman başlamaları gerektiği konusunda yardımcı olabilir.
  • Her gün ödev için harcanan zaman miktarını azaltın. Ebeveyn olarak çocuğunuzun yarım bırakıp bitiremediği ödevler için bir not yazabilirsiniz.
  • Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Örneğin, boş kâğıt parçaları kullanarak çalışma kağıdındaki soruların üstünü kapatıp, çocuğun dikkatini tek bir soruya yöneltebilirsiniz.
  • Sınavlar veya verilen görevlerde ek süre tanıyın.
  • Çocuklar ile yavaş işleme hızı hakkında konuşun. Soru sormaları için onlara biraz zaman verin. Duygu ve düşüncelerini dinlemek için vaktinizi verebilir ve kendi çözüm önerilerini sunmaları için onları cesaretlendirebilirsiniz

AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 

 

 


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.