Woodcock Johnson III - Bilişsel Beceri Testleri (WJ III COG)

Woodcock Johnson III - Bilişsel Beceri Testleri (WJ III COG)

 

Amaç: WJ III Ach ile birlikte, zihinsel yetenekler ve akademik başarıyı ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 2 ila 90+ yaşları.

Puan: Sözel Yetenek, Düşünme Yeteneği, Bilişsel Verimlilik, Tamamlayıcı, Bilişsel Uyumsuzluk, Öngörülen Başarı ve Genel Zihinsel Yetenek (GIA).

Süre: 60-70 dakika.

Yazarlar: Richard Woodcock, Nancy Mather, Kevin McGrew.

Yayın evi: Riverside Yayıncılık.

Tanım: Woodcock Johnson III - Bilişsel Beceri Testleri (WJ III COG), WJ-R Bilişsel Yetenek Testlerinin (WJ-R COG) genişletilmiş güncel versiyonu olmakla birlikte genel ve özel bilişsel işlevleri ölçmek için tasarlanmıştır. Diğer bir batarya olan WJ III ACH'nin, bireyin mevcut güçlü ve zayıf yönlerini tanımlamak için tasarlanmıştır. Bu iki batarya birlikte uygulandığında, aşırı başarısızlık durumunu ve bilişsel veya başarı alanlarındaki bireyler arası farklılıkları uzmanın araştırmasına olanak sağlar. WJ III COG ve WJ III ACH'nin bataryaları standart veya genişletilmiş olarak sınıflandırılmıştır. Envanterin tanısal gücünü iyileştirme ve kapsamın genişliğini ile derinliğini artırma amacıyla yeni testler, kümeler ve yorumlama prosedürleri eklenmiştir. Kümeler üç bilişsel alan olarak gruplandırılmıştır: Sözel Yetenek, Düşünme Yeteneği ve Bilişsel Verimlilik. Sözlü dil testleri WJ III ACH’nin bir parçası haline gelmiştir.

Puanlama: Taban ve tavan seviyelerini belirlemek için puanlama test sırasında tamamlanacaktır. Ham puanlar toplanır ve puanlama tablolarının kullanımı ile yaş ve dereceye eşdeğer, yüzdelik sıralar ve uyumsuzluk puanlarına dönüştürülür. Diğer tüm puanlamalarda ise Bilgisayar Puanı ve Profil Programı kullanılır. WJ III COG, Genel Bilişsel Yetenek (GIA) puanı ve Kısa ve Öz Zihinsel Beceri (BIA) puanı ile genel bilişsel işlevlerin (yani zekâ) iki indeksini sağlar.

Güvenirlik: WJ III COG'nin standart bataryasının 1'den 10'a kadar olan testleri için tüm yaş gruplarındaki medyan güvenilirlik katsayı alfaları .81 ile .94 arasındaydı. Genişletilmiş batarya için medyan katsayılar .74 ile .97 arasındaydı. WJ III için güvenilirlik puanları standartları karşılar veya aşar. Medyan küme güvenirlikleri çoğunlukla .90 ya da daha yüksek ve bireysel test güvenirlikleri çoğunlukla .80 ya da üstüdür ve diğer kaynaklardan destek alarak karar verme amacıyla kullanılabilir.

Geçerlik: Teknik kılavuz, testten alınan puanların geçerliliğini destekleyen önemli miktarda kanıt sunarak, bataryanın önceki sürümlerinin de geçerliliğe sahip olduğunu göstermektedir. WJ III COG'deki test içeriği, önceki versiyonlardan ortaya çıkmıştır ve varolan diğer bilişsel ölçütlerde bulunan içeriğe benzemekte veya sağlam deneysel araçlara dayanmaktadır.

Normlar: Normatif örnekler (okul öncesi, okul çağı, üniversite ve yetişkin), coğrafi dağılım, topluluk büyüklüğü ve türü ve SES, meslek durumu, cinsiyet, ırk temelinde ABD nüfusunun temsili olarak seçilmiştir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Bilişsel Beceri WJ III Testlerinin eğitim, klinik veya araştırma amaçlı kullanımları vardır. Bir tanı aracı olarak, belirli güçlü ve zayıf yönleri belirleyebilir ve bazı faktörleri gelecekte oluşacak gelişmeyle lişkilendirebilir. Birey içsel yeteneği, iç konu güvenirliği ve yetenek/başarı farklılıkları, belirli engellerin varlığının belirlenmesinde ve öğrenme bozuklukları programlarının seçiminde yararlı olabilir. Test sonuçları, eğitim programlaması, bireysel program planlaması, rehberlik, büyümenin değerlendirilmesinde, araştırma ve değerlendirmede yardımcı olabilir ve kolej ve üniversite psikometrik eğitim derslerinde bireysel değerlendirmenin yapılması için mükemmel bir araçtır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.