Woodcock Johnson III - Başarı Testleri (WJ III ACH)

Woodcock Johnson III - Başarı Testleri (WJ III ACH)

 

Amaç: Zihinsel yetenekleri ve akademik başarıları ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 2 ila 90+ yaşları arası.

Puan: Okuma, Sözlü Dil, Matematik, Yazılı Dil, Bilgi, Ek Puanlar, İç-Başarı Tutarsızlıkları ve Toplam Başarı.

Süre: 60-70 dakika.

Yazarlar: Richard Woodcock, Nancy Mather, Kevin McGrew.

Yayın evi: Riverside Yayıncılık.

Tanım: Woodcock Johnson III - Başarı Testleri (WJ III ACH), WJ-R Test Başarılarının (WJ-R ACH)) güncel halidir ve testin tanısal gücünü geliştirme amacıyla genişletilmiştir. WJ III ACH, bireyin mevcut olan güçlü ve zayıf yanlarını belirlemek için tasarlanmıştır. Okumada ve matematikte akıcılığı ölçmek için üç sözlü test, bir tanısal yazım testi ve bir fonolojik farkındalık ölçütü eklenmiştir. Diğer WJ III bataryası olan WJ III Bilişsel Yetenekler Testi (WJ III COG), genel ve özel bilişsel işlevleri ölçmek için tasarlanmıştır. Bu iki batarya birlikte uygulandığında, uzmanın aşırı başarısızlık durumunu araştırmasına ve bilişsel veya başarı alanları arasındaki bireyler arası farklılıkları incelemesine olanak sağlar. WJ III COG ve WJ III ACH'nin bataryaları standart veya genişletilmiş olarak sınıflandırılmıştır.

Puanlama: Taban ve tavan seviyelerini belirlemek için puanlama test sırasında tamamlanacaktır. Yanlış yanıtlar sözlü olarak kaydedilir. Ham puanlar toplanır ve skorlama tablolarının kullanımı ile yaş ve dereceye eşdeğer, yüzdelik sıralar ve uyumsuzluk puanlarına dönüştürülür. Diğer tüm puanlamalarda ise Bilgisayar Puanı ve Profil Programı kullanılır. WJ III ACH, temel kişiler arası iletişim becerisi (BICS) puanlarını ve bilişsel-akademik dil yeterlilik (CALP) puanını içerir. Bu puanlar, İngilizce konuşamayanların sırasıyla, gayri resmi ortamlarda ve akademik ortamlarda (ör. üniversite eğitmenleri) çalışabilmeleri için yararlıdır.

Güvenirlik: 1 ile 12 arası testlerde WJ III ACH'nin standart bataryası için tüm yaş gruplarında medyan güvenilirlik katsayısı alfaları .81 ila .94 arasındaydı. Genişletilmiş batarya için medyan katsayıları .76'dan .91'e kadar değişmiştir. WJ III için güvenilirlik puanları standartları karşılar veya aşar. Medyan küme güvenirlikleri çoğunlukla .90 ya da daha yüksek ve bireysel test güvenirlikleri çoğunlukla .80 ya da üstüdür ve diğer kaynaklardan destek alarak karar verme amacıyla kullanılabilir.

Geçerlik: Teknik kılavuz, testten alınan puanların geçerliliğini destekleyen önemli miktarda kanıt sunmakta olup, bataryanın önceki sürümlerinin de geçerliliğe sahip olduğunu göstermektedir. WJ III ACH içeriği, konu yelpazeleri ve okulladaki yerleşik uygulama açısından diğer başarı testlerine benzemektedir. Teknik kılavuzdaki kümelenme puanlarının gelişme grafikleri, 5 ila 25 yaşları arasındaki dikine büyüme ve ardından gelen bir düşüş ile beklenen gelişimsel ilerlemeyi göstermektedir. En yaygın olarak sunulan veriler, test puanlarının doğrulayıcı faktör analizleri aracılığla 6 yaşından yetişkinlere kadar olan geçerlilik kanıtlarına odaklanmaktadır. Bu analizler, yedi faktörlü CHC bilişsel modelinin, diğer yaygın kullanılan bilişsel bataryalardan elde edilen diğer altı modele kıyasla gözlemlenen iç yapıyla daha yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Tüm bataryanın iç korelasyonları, başarı alanları ile yetenek kümeleri arasındaki ilişkilerle tutarlıdır.

Normlar: Normatif örnekler (okul öncesi, okul çağı, üniversite ve yetişkin), coğrafi dağılım, topluluk büyüklüğü ve türü ve SES, meslek durumu, cinsiyet, ırk temelinde ABD nüfusunun temsili olarak seçilmiştir.

Tavsiye edilen kullanımlar: WJ III Başarı Testleri, teşhis, eğitim programlaması, rehberlik ve program değerlendirmesi için eğitim, klinik veya araştırma amaçlı kullanır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.