Wechsler Okul Öncesi ve Birincil Zekâ Ölçeği-Düzenlenmiş (WPPSI-R)

Wechsler Okul Öncesi ve Birincil Zekâ Ölçeği-Düzenlenmiş (WPPSI-R)

 

Amaç: Okul öncesi dönemdeki çocuklar için kapsamlı bir bilişsel yetenek ölçüsü olarak tasarlanmıştır.

Kitle: 4.0-6.5 yaşları.

Puan: Sözel, Performans ve Tam Ölçekli IQ.

Süre: (50-75) dakika.

Yazar: David Wechsler.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Wechsler Okul Öncesi ve Birincil Zekâ Ölçeği-Düzenlenmiş (WPPSI-R), küçük çocukların bilişsel yeteneklerini değerlendirmek için en önemli araçlardan biridir. WPPSI-R, önceki versiyonu olan WISC-R'ye biçim ve içerik bakımından benzese de aslında ondan ayrı ve farklıdır.

Puanlama: WPPSI-R, 6’sı Performans Ölçeğinde ve diğer 6’sı da Sözel Ölçekte olmak üzere 12 alt testten oluşmaktadır. Her ölçekteki altı alt testten beşi standart alt test olarak belirlenmiştir. Nesne Birleştirme, Geometrik Tasarım, Blok Tasarımı, Labirentler ve Resim Tamamlama Performans Ölçeğinde yer alırken Bilgi, Kavrama, Aritmetik, Kelime Dağarcığı ve Benzerlikler ise Sözel Ölçekte bulunmaktadır. Seçmeli alt testler, Performans Ölçeğinde Hayvan pegleri ve Sözel Ölçekte Cümlelerdir. WPPSI-R, Sözel, Performans ve Tam Ölçekli IQ için Sapma IQ'sunu (M = 100, SD = 15), alt testler için ise ölçeklenmiş puanları (M = 10, SD = 3) kullanmaktadır. Her alt testte ilk önce bir ham puan elde edilir ve daha sonra WPPSI-R kılavuzunda bir tablo kullanılarak katılımcının kendi yaş grubundaki bir ölçek puanına dönüştürülür.

Güvenirlik: WPPSI-R, Performans, Sözel ve Tam Ölçekli IQ için testin kapsadığı dokuz yaş grubunun sekizinde oldukça iyi bir düzeyde güvenilirliğe sahiptir. 3 ila 6.5 yaşları arasında, üç IQ testlerinin her biri için güvenilirlik .90 ila .97 arasındadır. Dokuz yaş grubunda, ortalama iç tutarlılık güvenirliği, Performans Ölçeği IQ için .92, Sözel Ölçek IQ için .95 ve Tam Ölçek IQ için .96'dır. Test-tekrar test güvenirliği, Performans, Sözel ve Tam Ölçekli IQ testleri için yaklaşık 3 ila 7 haftalık bir süre boyunca sırasıyla .87, .89 ve .91 idi.

Geçerlik: Uzmanlar, içeriğin benzerliğinden dolayı, orijinal WPPSI'nin geçerliliği hakkındaki araştırmaların çoğunun WPPSI-R ile ilgili olduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmalar, WPPSI'nin, 4 ile 6.5 yaşları arasındaki normal ve engelli çocukların birçoğu için yeterli yapısal, eş zamanlı ve yordayıcı geçerliliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Normlar: WPPSI-R, 3 ila 7 yaşlarından her sekiz yaş grubundan 100 erkek ve 100 kız üzerinde ve ayrıca 7 yaşından 50 erkek ve 50 kız olmak üzere toplam 1.700 çocukta standardize edilmiştir. Normatif örneklem için çocukları seçimi 1986 ABD nüfus sayımı verileri kullanılarak sağlanmıştır.

Tavsiye edilen kullanımlar: WPPSI-R'nin, çocukların bilişsel yeteneklerini değerlendirmede uzmanlar ve klinik araştırmacılar için uygun bir araç olduğu ileri sürülmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.