Wechsler Bellevue Zekâ Ölçeği (WBIS)

 

Wechsler Bellevue Zekâ Ölçeği (WBIS)

 

Amaç: Çocuklar ve yetişkinler için genel bilişsel yetenek testi olarak tasarlanmıştır

Kitlee: 10 yaş ve üstü.

Puan: Sözel, Performans ve Tam Ölçek IQ.

Süre: (40-60) dakika.

Yazar: David Wechsler.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Wechsler Bellevue Zekâ Ölçeği (WBIS), Wechsler'ın “bireyin harekete geçmesi, mantıklı düşünmesi ve çevresiyle etkin bir şekilde başa çıkma konusundaki küresel kapasitesi” olarak tanımladığı genel bir zekâ testidir. Zekâ tanımları, zihinsel yetenekler ya da kabiliyetlerin toplamı olarak, WBIS, sözel ve performans olarak ikiye bölünmüş 11 alt testten oluşmaktadır.

Puanlama: Testlerin bataryası, aşağıdaki gibi altı sözel ve beş sözel olmayan ya da performans testinden oluşur: bir bilgi testi, genel bir anlama testi, bir bellek boyutu testi (ileri ve geri giden sayılar), bir aritmetik akıl yürütme testi, bir benzerlik testi, bir kelime bilgisi testi, bir blok tasarım testi, bir nesne birleştirme testi ve bir rakam sembolü testi.

Güvenirlik: Alt testler için güvenilirlik katsayıları .62 ila .88 arasındadır. Sözel IQ, Performans IQ ve Tam Ölçek IQ’ları, sırasıyla .84, .86 ve .90 güvenilirlik katsayılarına sahiptir.

Geçerlik: Yazar, WBIS ve diğer bilişsel yetenek testleri arasındaki korelasyonları araştırmakta ve sonuç olarak katsayılar şu şekildedir: Stanford-Binet, 1937 düzenlenmiş, .62; Otis, .73; Raven Progresif Matrisler, .55 ve Ordu Alfa testi, .53.

Normlar: WBIS, her iki cinsiyetten oluşan 7-50 yaşlarındaki 1750 denek üzerinde standardize edilmiştir. Bu örneklemin demografik özellikleri, Birleşik Devlet nüfusunu temsil etmemektedir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Eski olan normatif ve psikometrik verileri nedeniyle, WBIS sadece öğretim amaçlı önerilir.

 


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.