Vineland Uyum Davranış Ölçekleri (VABS)

Vineland Uyum Davranış Ölçekleri (VABS)

 

Amaç: Belli bir engeli olan ve olmayan kişilerin bireysel ve sosyal işlevselliklerini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: Doğumdan itibaren 18 yaşına kadar ve düşük işlev becerileri olan yetişkinler.

Puan: 13 puan.

Süre: 2 basım: Görüşme Basımı (20-60) dakika, Görüşme Basımı, Genişletilmiş Form (60-90) dakika.

Yazar: Sara S. Sparrow, David A. Balla ve Dominick V. Cicchetti

Yayın evi: Amerikan Rehberlik Servisi.

Tanım: Vineland Uyum Davranış Ölçekleri (VABS), engelli ve engelli olmayan kişileri, doğumdan yetişkinliğe, kişisel ve sosyal işlevselliklerinde değerlendirmek için tasarlanmıştır. Edgar Doll’ın uyarlamalı davranışı özgün boyutlu olarak yapılandırması ve alanlara göre davranışlarını ölçmesi sonrasında, VABS, dört Davranış Alanı etrafında düzenlenmiştir: İletişim, Günlük Yaşam Becerileri, Sosyalleşme ve Motor Becerileri.

Puanlama: Etki alanı ham puanları için standart puan eşdeğerleri ve Uyumsal Davranış Kompozit Standart puanları, Kaufman Çocuklar için Değerlendirme Bataryası kullanıcılarının zaten aşina olduğu Angoff ve Robertson prosedürü ile geliştirilmiştir. Kılavuzda ayrıca (alan ve Kompozit puanlar için) yüzdelik dereceleri ve stanin puanları, uyarlanabilir seviyeler (yüzdelik gruplara göre), yaş eşdeğerleri (ham puan dönüşümleri ile) ve uyumsuz düzeyler (Uyumsuz Dvranış alanı) ile birlikte sunulmaktadır.

Güvenirlik: Kompozit puanlar için iki yarı ve test-tekrar test güvenirlik katsayıları, Motor Becerileri için .83 olan medyan değerlerden Kompozit için .94'e kadar olan iyi düzeydedir. Puanlayıcılar arası katsayılar aynı ölçekler için daha düşüktür: .62 ila .78. Alt alanlar tarafından ayrıştırıldığında, katsayılar büyük bir dalgalanma gösterir ve bazıları oldukça düşüktür.

Geçerlik: Seçilen standardizasyon alt grupları, orijinal Vineland, ABIC, K-ABC, PPVT-R ve VABS üzerinde karşılaştırılmıştır. Bu eş zamanlı ölçümler, düşük ve orta düzeyde korelasyonlar sergilemiştir ve genellikle karşılaştırmalar, engelli bireyler üzerinde yapıldığında elde edilen katsayılar daha yüksek olmuştur.

Normlar: Standardizasyon örneklemesi 1980 nüfus sayımı verilerini izlemiş ve cinsiyete göre eşit olarak bölünen 3.000 kişiyi doğumdan 18-11’e kadar dahil etmiştir.

Tavsiye edilen kullanımlar: VABS klinik ve araştırma ortamlarında değerlendirme için tavsiye edilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.