Tematik Kavrama Testi (TAT)

Tematik Kavrama Testi (TAT)

 

Amaç: Projektif bir ölçüt olarak tasarlanmıştır.

Kitle: 4 yaş ve üstü.

Puan: Belirtilmemiş.

Süre: Bir gün arayla 2 seans (100-200) dakika.

Yazar: Henry A. Murray.

Yayın evi: Harvard Üniversitesi Basını.

Tanım: Tematik Kavrama Testi (TAT), Rorschach ile birlikte, en yaygın olarak kullanılan, araştırılan ve öğretilen projektif testler arasındadır. Bu test nispeten belirsiz olaylara ait bir dizi resimden oluşur. Tasvir edilen çeşitli karakterlerin, düşüncelerinin ve duyguların bir tarifiyle birlikte, resimlerde ne olduğunu ya da nelerin gerçekleşebileceği ile ilgili hikâyeler veya fanteziler yaratması katılımcılardan istenir. Bu sayede test protokolü, katılımcının mevcut ihtiyaçları, güdüleri, duyguları ve hem bilinçli hem de bilinçsiz çatışmalarının anlaşılmasında kullanılmak üzere, araştırmacıya, deneğin algılarına ve hayal gücüne dayalı zengin bir veri kaynağı sağlar. Klinik değerlendirmede kullanımı genellikle daha büyük bir test ve görüşme veri bataryasının bir parçasıdır.

Puanlama: TAT'tan elde edilen veriler, çeşitli mevcut nicel sistemlere göre puanlanabilir. Bununla birlikte, daha yaygın olarak klinik kullanımda hikayeler, psikodinamik teoriden türetilen genel çıkarsama ilkelerine uygun olarak yorumlanmaktadır.

Güvenirlik ve Geçerlik: Kılavuz, çeşitli puanlama sistemlerinin bağımsız psikometrik verilere sahip olmasına rağmen, güvenilirlik veya geçerlilik hakkında hiçbir bilgi vermemektedir.

Normlar: Belirtilmemiş.

Tavsiye edilen kullanımlar: TAT projektif bir kişilik değerlendirmesi yöntemi olarak önerilmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.