Stanford-Binet Zekâ Ölçeği: L-M Formu, Üçüncü Baskı

 

Stanford-Binet Zekâ Ölçeği: L-M Formu, Üçüncü Baskı

 

Amaç: Bilişsel yetenekleri değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 2 yaşından yetişkinliğe kadar.

Puan: Ölçeklendirilmiş puanlar, alan puanları ve bir Kompozit Puan.

Süre: (30-90) dakika.

Yazarlar: Lewis M. Terman ve Maud A. Merrill.

Yayın evi: Riverside Yayıncılık A.Ş.

Tanım: Lewis M. Terman ve Maud A. Merrill tarafından hazırlanan Stanford-Binet Zekâ Ölçeğinin üçüncü baskısı, 1972'de yayımlanmıştır. İki yaşından üst yetişkin seviyesine kadar olan zekayı değerlendiren geniş kapsamlı bir bireysel testtir. Deneklerin problem çözme, tanımlamalar yapma, yeni materyalleri ezberleme ve çeşitli yaş düzeylerinde bazı görsel-motor becerileri kullanmalarını gerektiren bir yaş ölçeğidir.

Puanlama: Bu testin on iki alt testi vardır: Kelime Bilgisi, Anlama, Anlamsızlık, Sözel İlişkiler, Örüntü Analizi, Kopyalama, Matrisler, Kâğıt Katlama ve Kesme, Kantitatif, Boncuk Hafızası, Cümle Hafızası, Sayı Hafızası. Uzman, çocuğun temel yaşını oluşturmalı ve bir tavan puana ulaşana kadar test etmeye devam etmelidir. Yorumlama esas olarak objektif puanlamaya dayanır.

Güvenirlik: Ölçeğin güvenilirliği, farklı yaşlarda ve farklı IQ aralıklarında farklılık gösterir. 2.5 ila 5.5 yaşları arasında, güvenilirlik katsayıları 140-149 IQ için .83 ve 60-69 IQ için ise .91 arasındadır. 6 ila 13 yaşları arasında, katsayılar sırasıyla .91 ila .79 ve 14-18 yaşları için, katsayılar sırasıyla .95 ila .98 arasında değişmektedir.

Geçerlik: Ölçeğin geçerliliği üç kaynağa bağlıdır: 1) 1937 ölçeğindeki zihinsel yaşlara göre madde seçimi, yeni ölçeğin 1916 ölçeğinde ölçülenle aynı şeyi ölçtüğünü garanti eder; 2) 1937 ölçeğinin her iki formunda bir kronolojik yaştan diğerine geçen yüzde artışları ile bir yaştan diğerine zihinsel yaşta düzenli artışlar ve 3) 1937 ölçeğinin L ve M Formlarının her bir öğesi için iki serili korelasyonları hesaplandı. 1960 ölçeğine ait bir maddenin saklanması, toplam puanla korelasyonuna kısmen bağlıydı. 1960 ölçeği için ortalama iki serili korelasyon .66'dır (genç yaşlarda .61 ve erişkin düzeyler için .73 arasında değişmektedir).

Normlar: Standardizasyon grubu, her Stanford-Binet yaş seviyesinde yaklaşık 100 denek ile, 2.100 çocuğun temsili bir örneğini oluşturmaktadır. Standardizasyon grubundaki beyaz olmayanları içermeyen 1960 normlarının aksine, 1972 normlarında beyaz olmayanlar (siyah ve İspanyol-yanlılar dahil) ve beyazlar da vardı. Ancak, denekler, evde konuşulan ana dil İngilizce değilse, normatif örneklemden hariç tutulmuştur.

Tavsiye edilen kullanımlar: Eğitim, araştırma ve klinik ortamlarda değerlendirme için kullanılır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.