Slosson Çizim Koordinasyon Testi (SDCT)

Slosson Çizim Koordinasyon Testi (SDCT)

 

Amaç: Beyindeki fonksiyon bozukluklarını veya el göz koordinasyonu gibi algısal bozuklukları olan bireyleri tanımlamak için tasarlanmıştır.

Kitle: Çocuklar ve Yetişkinler.

Puan: Ham puanlar, Doğruluk Puanı.

Süre: (10-15) dakika.

Yazar: Richard L. Slosson.

Yayın evi: Slosson Eğitim Yayınları.

Tanım: Slosson Çizim Koordinasyon Testi (SDCT), Slosson Zekâ Testinin (SIT) bir tamamlayıcısıdır. Bireysel olarak uygulanabildiği gibi grup halinde de uygulanabilir.

Puanlama: Her çizimde tüm satırlar dolu olduğunda çizim “artı” ya da öğeler gerçek anlamı dışında ifade edildiğinde “eksi” olarak işaretlenir. Ham puan, “eksi” olarak işaretlenen çizimlerin toplam sayısıdır. Doğruluk puanı, belirli bir yaştaki hataların yüzde puanıdır ve kılavuzdaki bir tablodan elde edilir.

Güvenirlik: Aynı seansın başında ve sonunda test edilen güvenilirlik katsayısı, 4 ila 52 yıl arasında değişen bir örnekte, test-tekrar test güvenirliği için .96 idi. Puanlama kuralları sadeleştirildiğinden, puanlar arası güvenilirliği yüksektir.

Geçerlik: Bu testin amacı bireyleri ciddi beyin hasarı formlarına karşı taramadan geçirmektir. Duygusal veya zihinsel rahatsızlıkları olan ya da motivasyon eksikliği veya görme bozukluğu olan bireyler de bu testte anormal derecede deformasyona uğrayabilirler. Ayrıca, göz-el koordinasyonu içermeyen beyin işlev bozuklukları da vardır, bu nedenle SDCT, SIT ile koordineli olarak kullanılmalıdır çünkü böylece güçlü ve zayıf noktaları dağılımın analizinden belirlenebilir. Nitelikli geçerlilik araştırması, beyin hasarı olduğu bilinen kişilerin test edilmesini içermekte idi.

Normlar: Her yaş seviyesi ve her bir rakam için normlar oluşturulmuştur. Bireyin cinsiyetini, yaşını, el becerisini, sanatsal yeteneğini, görme kusurlarını, duygusal veya zihinsel hastalıkları düzensizleştiren grupları yansıtan normlar oluşturulmuştur.

Tavsiye edilen kullanımlar: SCDT, Slosson Zekâ Testi ile birlikte kullanılabilir. Göz-el koordinasyonunun söz konusu olduğu algısal bozukluklar ile çeşitli beyin fonksiyon bozukluğunun formları olan bireyleri tanımlamak için kullanılabilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.