Rorschach Inkblot Testi

Rorschach Inkblot Testi

 

Amaç: Kişilik özelliklerini değerlendirmek için projektif bir teknik olarak tasarlanmıştır.

Kitle: Çocuklar ve yetişkinler.

Puan: 4 kare (Exner).

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Hermann Rorschach.

Yayın evi: ABD Distribütörü - Grune & Stratton, A.Ş.

Tanım: Hermann Rorschach, kişiliğin bir yönünü araştırmak için inkblots (yani, bir kâğıdın üzerine damlatılan mürekkepli bölümlerin katlanarak şans yoluyla elde edilen formları ifade eder) kullanarak Rorschach’ı yaratmıştır. Inkblot prosedürünü standartlaştırarak prosedürü Jung'un Sözcük Çağrışımı Testi ve Bleuler'in kişilik değerlendirmesiyle ilgili görüşleri üzerine yaptığı çalışmalarla sentezlemiştir. Hayal gücünü değerlendirmek için inkblots yanıtları kullanıldığında, yanıtların içeriğine önem verilmiştir. Rorschach testi ise içeriği değil, aksine yanıtın biçimsel özellikleri dikkate almıştır ve bu sayede testin, hayal gücünün bir eseri olarak değil de algı olarak kavramsallaştırmasını sağlamıştır. Algısal tepkiler ile diğer psikolojik işlevler arasındaki yakın ilişkiyi belirterek, Rorschach, tekniğini kavramsal olarak toplam kişilik işlevselliğinin değerlendirmesinin ortasında yerleştirebilmiştir.

Puanlama: Kapsamlı Sisteme dayanan Rorschach tabirinin temeli, Exner'ın problem çözme tarzının karakteristiği olarak düşünülen temel puanları ve oranları içeren “4-kare” terimidir. 4-karenin dört göstergesi 1) Erlebnis (EB, insan hareketinin ağırlıklı renk tepkilerine oranı); 2) Gerçek Deneyim (EA, insan hareketinin toplamı ve ağırlıklı renk tepkileri); 3) Tecrübe Tabanı (eb, insanlık dışı hareketin gölgelendirme ve gri-siyah tepkilere oranı); ve 4) Deneyim Potansiyeli (insan dışı hareket, gölgeleme ve gri-siyah tepkilerin toplamı).

Güvenirlik ve Geçerlik: Bu puanlama sisteminin güvenilirliği ve geçerliliği hakkında ayrıntılı bilgi için Exner'ın Kapsamlı Sistem yayınlarına bakınız. Rorschach için diğer alternatif puanlama sistemlerinde de bol miktarda literatür kaynakları bulunmaktadır.

Normlar: Belirtilmemiş.

Tavsiye edilen kullanımlar: Rorschach, klinik ve araştırma ortamlarında projektif kişilik değerlendirmesi için önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.