Raven Standart Aşamalı Matrisler (SPM)

Raven Standart Aşamalı Matrisler (SPM)

 

Amaç: Bir kişinin algısal ilişkiler kurma yeteneğini ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 6 yaşından yetişkinliğe kadar.

Puan: Yüzdelik oranlar.

Süre: (45) dakika.

Yazar: J.C. Raven.

Yayın evi: ABD Distribütörü: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Standart Aşamalı Matrisler (SPM), bir kişinin algısal ilişki kurma yeteneğini dil ya da resmi eğitimden bağımsız olarak kıyas yoluyla sorgulamak için tasarlanmıştır ve 6 yaşından yetişkin olan bireylere kadar kullanılabilir. Raven’in Aşamalı Matrisleri olarak bilinen üç envanterin ilk ve en yaygın kullanılanıdır; diğer ikisi ise Renkli Aşamalı Matrisler (CPM) ve İleri Aşamalı Matrisler (APM). Her üç test de Spearman’ın g ölçümlerinden oluşur.

Puanlama: SPM, her biri 12 maddeden oluşan beş sette (A, B, C, D ve E) düzenlenmiş 60 maddeden oluşmaktadır. Her madde, eksik bir parçası olan bir şekil içerir. Şeklin altında, rakamı tamamlamak için sadece biri doğru olan altı (A ve B setleri) veya sekiz (C'den E'ye ayarlı) alternatif parça vardır. Her bir set, eksik parçanın elde edilmesi için farklı bir ilke ya da “tema” içerir ve bir set içindeki öğeler, artan bir zorluk derecesine göre sıralanır. Ham puan, uygun normlar kullanılarak tipik olarak bir yüzdelik dereceye dönüştürülür.

Güvenirlik: Uzunluk için düzeltilmiş olan iki yarı yöntemi veya KR20 kullanılarak belirlenen iç tutarlılık çalışmaları tahminleri, .90 medyan ile .60 ve .98 arası bir değerde sonuçlanmaktadır. Test-tekrar test korelasyonları, on bir yıllık aralık için .46 ve iki günlük bir aralık için ise .97 olarak ölçülmüştür. Medyan test-tekrar test değeri yaklaşık .82'dir. Bu medyan değerine yakın katsayılar, bir hafta ile birkaç hafta arasındaki zaman aralıkları ile, daha küçük değerlerle ilişkili daha uzun aralıklar ile elde edilmiştir. Raven, birkaç yaş grubu için test-tekrar test katsayıları sağlamıştır: .88 (13 yaş ve üstü), .93 (30 yaş altı), .88 (30-39 yaşları), .87 (40-49 yaşları). 83 (50 yaş ve üstü).

Geçerlik: Spearman, SPM'yi en iyi g ölçüsü olarak kabul etti. Başlangıçta g’yi tanımlamak için kullanılan faktör analitik yöntemlerle değerlendirildiğinde, SPM bunu beklendiği gibi ölçmeye yakındır. Batı kültürlerindeki diğer bilişsel ölçütlerle birlikte SPM'yi analiz eden faktörlerin çoğunluğu, genel bir faktör üzerinde .75'ten yüksek yükleri rapor etmektedir. SPM ile Stanford-Binet ve Weschler ölçekleri arasındaki eşzamanlı geçerlilik katsayıları, çoğunluğu .70 ve 80'lerde olmak üzere, .54 ve .88 arasındadır.

Normlar: Kılavuzda yer alan norm grupları şunlardır: 6 ila 16 yaş arasındaki İngiliz çocuklar; 6 ila 12 yaş arasındaki İrlandalı çocuklar; 20 ve 65 yaşları arasındaki askeri ve sivil denekler. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'dan alınan normlar da ek bir takviyeyi oluşturmaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Önerilen kullanımlar, bir kişinin araştırma ortamlarında kıyas yoluyla algısal ilişkiler ve akıl oluşturma becerisinin ölçülmesini içerir


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.