Psikolinguistik Yetenekler için Illinois Testi, Düzenlenmiş Baskı (ITPA)

Psikolinguistik Yetenekler için Illinois Testi, Düzenlenmiş Baskı (ITPA)

 

Amaç: Dil edinimi ve kullanımını ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 4-8 yaşları.

Puan: Ölçeklendirilmiş Puanlar ve Karma Bir Puan.

Süre: (60) dakika.

Yazar: Samuel A. Kirk, James J. McCarthy, ve Winifred D. Kirk.

Yayın evi: Illinois Press Üniversitesi.

Tanım: Psikolinguistik Yetenekler için Illinois Testi-Düzenlenmiş (ITPA), 4-8 yaş arası çocuklar için, dil edinimi ve kullanımında kullanılan 12 işlevi ölçen, bireysel olarak uygulanan bir testtir.

Puanlama: Test, 10 ana alt testten (İşitsel Algılama, Görsel Algılama, İşitsel Çağrışım, Görsel Çağrışım, Sözlü Anlatım, Manuel İfade, Gramatik Ayrım, Görsel Ayrım, İşitsel Ardışık Bellek ve Görsel Ardışık Bellek) ve ek olarak iki alt testten (İşitsel Ayrım ve Ses Harmanlama) oluşmaktadır. Her bir alt test için ham puanlar, Ölçeklendirilmiş Puanlar türetmek için kullanılır; alt testler ve Karma için bir Karma Puan ve Psikolinguistik Yaş Puanları, alt testler ve Karma için Karma ile Psiklinguistik Bölümler. Bu testi kullananlara ek olarak, test kütüphanesinde Samuel A. Kirk ve Winifred D. Kirk tarafından Psikolinguistik Öğrenme Bozuklukları: Teşhis ve Tedavi adlı kitap sunulmaktadır.

Güvenirlik: İç tutarlılık katsayıları, 8.7-9.1 yaşlarına yönelik Ses Harmanlama için .45'lik bir katsayı haricinde, .88 değerindeki bir medyan ile .60-.96 arasında değişmektedir. Bir grup eğitilebilir zihinsel engelli çocuklar için yüksek iç tutarlılık (dağılım .63-.93) olduğu doğrulanmıştır. ITPA alt testleri arasındaki fark puanları için iç tutarlılık katsayıları, .81 değerindeki bir medyan ile .67 ile .91 arasında değişmektedir. 4-, 6- ve 8 yaşındaki çocuklar için beş aylık test-tekrar test katsayıları alt testler için .71 olan medyan ile 28-.90 arasında, Karma puanlar için .87- .93 ve Psikolinguistik Bölümler için .86 - .91. değerlerindedir.

Geçerlik: Çeşitli çalışmalarla, ITPA puanları ve zekâ ölçümleri arasında korelasyonlar sağlanmıştır. Paraskevopoulos ve Kirk, çeşitli yaş düzeylerinde (standardizasyon verileri), ITPA Karma puanları ve Psikolinguistik Bölümleri ile Stanford-Binet Zekâ Testi, IQ ve Kelime bilgisi puanları arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu rapor etmişlerdir. Huizinga, altı yaşındaki 100 çocuğu test etmiş ve ITPA Toplam Ölçeklendirilmiş Skorlarının, WISC Sözel, Performans ve Tam Ölçekli IQS (.75, .58 ve .80) testlerin yanı sıra Stanford-Binet IQ testi (.88) ile önemli bir şekilde ilişkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca, Wechsler Okul Öncesi ve İlkokul Zekâ, Performans ve Tam IQ Ölçekleri (.69, .47 ve .67) ile ITPA Toplam Skoru arasında 47 anaokulu çocuğu için anlamlı korelasyonlar elde edilmiştir. Wechsler Tam Ölçekli IQ testinin, üçüncü sınıfa giden 73 çocuğun (Bartin, 1971) ITPA Toplam puanları (.61) ve 4-10 yaşları arasındaki 136 çocuğun ITPA Psiklinguistik Bölümleri (.87) ile anlamlı olarak ilişkili olduğu bulunmuştur.

Normlar: 2 ile 10 arasında değişen 962 çocuğun ortalama bir düzeyde zekâ, başarı ve dil (konuşulan İngilizce) becerilerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Çocukların dil becerilerini eğitim, araştırma ve klinik ortamlarda değerlendirmek için önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.