Psikanaliz ve Psikoloji Arasındaki Fark
02c7e206-106d-11e7-86e0-56c566ee3692
 
Psikanaliz ve Psikoloji Arasındaki Fark
 
Psikanalist kimdir ve Psikanaliz nedir?
Birçok insan psikolog ve psikanalist arasındaki farkı ve ne zaman hangisine başvuracaklarını soruyorlar.
Hangi rahatsızlıklara psikanalist ve hangilerini psikolog terapi uygular sorusu yanlış bir sorudur, çünkü bu uzmanların ikisi de kendi profesyonel alanlarıyla alakalı tüm rahatsızlıklara müdahale etme hakkına sahiptirler.
 
Psikolog ve Psikanalist arasındaki fark ilgilendikleri rahatsızlıkların arasındaki fark değil, onların terapi metotları arasındaki farktır. Psikolog ve Psikanalistin metodu farklıdır ama nihayetinde her ikisinin de hedefi kişinin psikolojik sorununu çözülmesidir. Bu konuya bir örnekle açıklama yapabiliriz:
 
Bir şehirden başka bir şehre gitmek istediğinizi düşünün. Arabaların biri A yolundan diğeri B yolundan gidecektir ama sonunda her iki araba da sizin gitmek istediğiniz yere gidecektir sadece gidecekleri yollar farklıdır.
 
Aslında psikoloji metotlarında genelde hedef bilişsel terapi ve benzer yollarla kişinin sorun ve rahatsızlığını gidermektir ama psikanaliz yönteminde bilinçaltı hakkında bilgi ve bilinç sağlanması ve kişinin bilinçaltı dünyasındaki yaşadığı baskıların hafifletilmesi önemlidir. Yani psikolog ve psikanalist, terapi için iki farklı yol kat ederler.
 
Örneğin bir kişi kaygı, depresyon veya panik sorunu yaşıyorsa genelde psikologlar bu sorunların nedenini bilişsel hatalarda ve yanlış düşüncelerde ararlar ve terapi esnasında kişinin iyileşmesine yardım ederken onun bu yanlış düşüncelerini değiştirmeye çalışırlar ve böylece kişinin duygu ve davranışını da değiştirip sorunu çözmeye çalışırlar.
 
Ama psikanalist genelde aynı sorunların nedenlerini savunma mekanizmalarını aşırı kullanmakta, bilinçaltındaki baskı, saplantılar ve ilkel ihtiyaçların bastırılmasında arar ve kendi uzmanlığına ait Freud metodu, yeni Freudçu’lar metodu veya yeni dönem psikoanalitik yöntemler ile sorunu çözmeye çalışır.
Özetle psikolog ve psikanalist arasındaki fark uyguladıkları terapi modelindedir.
 
 
AçıkMavi Psikoloji Ekibi
 

Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.