Porteus Labirent Testi

Porteus Labirent Testi

 

Amaç: Performans zekasının sözel olmayan bir testi olarak tasarlanmıştır.

Kitle: 3 yaş ve üstü.

Puan: 2 puan, Test Yaşı ve nitel veya Q puanı.

Süre: (15-60) dakika.

Yazar: Stanley D. Porteus.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Porteus Labirent Testi, performans zekasının sözel olmayan bir testidir. Katılımcının, bir başlangıç noktasından çıkışa kadar ilerlediği bir dizi kâğıt formudur; katılımcı yol boyunca çıkmaz sokaklardan kaçınmalıdır. Zaman sınırlaması yoktur. Labirentler karmaşıklıkta değişkenlik gösterir: ortalama üç yaşındaki bir çocuk için basit elmas şeklinden tutun da yetişkinler için karmaşık labirentlere kadar. Üç tür labirent vardır: orijinal (Vineland serisi) ve iki tamamlayıcı ile Eklenti ve İlave.

Puanlama: Uygulama, Porteus'un talimatlarına göre yapılmalıdır. Puanlama talimatları ayrıca Porteus’un kitabında yer almaktadır. Puanlama bir Nitel puanı (Q) ve Test Yaşı ile sonuçlanır.

Güvenirlik: Bu bilgi, kılavuzda yer almamaktadır.

Geçerlik: Diğer zekâ testleri ile olan korelasyonların birçok erken çalışması, orta ve yüksek katsayılar arasında geniş çapta değişmektedir. Porteus sözel olmayan bir performans testi olduğundan, salt sözel testlerle yüksek bir korelasyon beklenemez, ancak korelasyon en azından orta derecede pozitif olmalıdır. Araştırmacılar .50'lik bir korelasyon katsayısının diğer IQ testleri ile yapılan çalışmaları temsil ettiğini belirtmektedirler. Kohs Blokları ve Knox Küpleri gibi uzamsal yetenekleri içeren zekâ testleri ile olan korelasyonlar özellikle yüksektir.

Normlar: Bu bilgi, kılavuzda yer almamaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Uzmanlar bu testi klinik kullanım için önermezler, ancak yazarın iddialarını doğrulamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu ileri sürerler.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.