Ortaokula giden çocuğum, öğretmenleriyle disleksi (öğrenme güçlüğü) hakkında konuşmaktan çekiniyor, ne yapabilirim?

ortaokul-ve-disleksi

Altıncı sınıf çocuğumda disleksi var ve bu konuda çok içine kapanık bir hale geldi. Öğretmenleri ile bile bu konu hakkında konuşmaya utanıyor. Onun çekinmeden konuşup kendini açıkça ifade etmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Bu, öğrenme ve dikkat sorunları olan çocukların ebeveynlerinin oldukça dikkatini çeken hatta heyecanlandıran bir sorudur. Özellikle çocuğunuz bir ergen ise kesinlikle öyledir!

Orta yaştaki (8-12 yaş arası) çocuklar ve gençler genellikle başlangıçta çekingen davranırlar. Öğrenme veya dikkat sorunları olduğunda, dikkatikendilerine çekme konusunda daha isteksiz olabilirler çünkü odak noktası olmak istemezler. Sınıf içinde konuşmaktan veya öğretmenlere kendilerini ifade etmekten kaçınabilirler.

Neyse ki, bu durumu çocuğunuz için daha kolay bir hale getirmek amacıyla yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır. İlk olarak, onun disleksi olduğu gerçeği ile başa çıkmasına ve daha rahat hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Disleksinin, örneğin zekâ ile ilgisi olmayan, beyin temelli bir durum olduğunu açıklayın. Güçlü yönleri ve ilgi alanları bağlamında zayıflıklardan bahsedin.

Siz ve çocuğunuz için öğretmen ekibiyle tanışmak- sadece bu amaçla, onu konuşmaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Bu toplantıyı mümkün olduğunca erken bir tarihte planlamaya çalışın. Okulun başlamasından önce bile yapabilirsiniz. (Daha sonra okul yılı içinde olsa da o zaman bile buluşmak iyi olabilir.) Hedefinizin, çocuğun kendini savunmasını öğrenmesine yardımcı olmak olduğunu öğretmenlere önceden bildirin.

Öğretmenlerle buluşmak, ikinize de çocuğunuzun güçlü yanlarını ve ihtiyaçlarını paylaşma fırsatı sağlar. Ayrıca, yeteneğini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olabilecek stratejileri paylaşmanıza da olanak tanır.

Çocuğunuzu toplantıya hazırlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Ekiple görüşme planı hakkında konuşun.
  • Onun güçlü yönleri ve yaşadığı zorluklar hakkındaki gözlemlerinizi paylaşın.
  • Öğretmenlerinin onun mücadelelerini ve neyin ona yardımcı olabileceğini bilmesini isteyebileceklerini sorun.
  • Yazarak düşüncelerini toparlamamasında ona yardım edin, böylece toplantıya katılabilir.

Toplantıya rehberlik etmek için konuşmanın konusuna önceden hazırlıklı olmak genellikle yararlıdır. Çocuğunuzun zorlandığı şeylerin yazılı bir listesini ve ona bu zorluklarda yardımcı olabilecek bilgileri ekibe sunarak daha çok verim alabilirsiniz.

Çocuğunuzun karşılaştığı her bir sorunu ve çözümü, onun nasıl ifade ettiğini bile yazabilirsiniz. Örneğin:

Sınıfta öğretmen, bir şey okumamı istediği zaman hemen panikliyorum ve sonra hata yapıyorum. Bu yüzden derste okuyacağımız bölümü ben önceden alıp evde çalışsam olur mu?

Çocuğunuzun, bu ihtiyacını önceden fark etmesine ve ifade etmesine yardımcı olmak, kendi farkındalığını geliştirmesine yardımcı olabilir. Demek ki çocuğunuz neyle uğraştığını gayet iyi biliyor. Ardından, beyin fırtınası stratejileriyle, olumlu bir şekilde harekete geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Toplantıya katılmak, çocuğunuzun kendini savunabilmesi için bir sonraki adımdır. Bu sayede çocuğun, kendini bulmasına, ihtiyaçlarını dile getirmesine ve çözümün bir parçası haline gelmesine yardımcı olabilir. Toplantıda konuşmaktan çekinirse, sohbete katılmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte söyleyebileceğiniz bazı ifadeler:

  • Senin eklemek isteyip de benim atladığım herhangi bir şey var mı?
  • Öğretmenlerine sormak istediğin bir şeyler var mı?
  • Bunun, senin için neden bu kadar zor olduğunu biraz daha anlatabilir misin?
  • Sana yardımcı olabileceğini düşündüğün herhangi bir şey var mı?
  • Bazen öğretmenlerin yaptığı ama aslında sana faydası olmayan şeyler var mı? Bunu rahatlıkla söyleyebilirsin.

Ancak, eğer hazır değilse, onu konuşmaya zorlamamak daha iyidir. Bu onu daha da utanmış veya endişeli hissettirebilir. Yazılı fikirleriyle orada olmak iyi bir başlangıç olabilir.

Öğretmenler ayrıca çocuğun konuşmalara dahil olup söz hakkı almasına yardımcı olabilir. Görüşlerini isteyebilir veya yorumların bir kısmını doğrudan ona yönlendirebilirler. Bu gibi faaliyetler, onun konuşması için olumlu birer takviye niteliğindedir.

Bu aynı zamanda iletişim yollarını da açacak, böylece öğretmenler yıl boyunca çocuk ile temasa geçebilecekler. Öğretmenler, çocuğun ihtiyacı olan desteği aldığından emin olmak için neler yapabilecekleri konusunda çocukla irtibata geçip onu bu konuda cesaretlendirebilirler.

Kendini savunabilecek kadar becerileri geliştirmeye başlasa bile, yine de onu savunman için size ihtiyacı olacaktır. Ancak şu an ne kadar çok alıştırma yaparsa, bunu siz olmadan da yapabilecek kadar hazır ve iyi bir hale gelecektir. Özellikle liseyi bitirdikten sonra bu oldukça önem verilmesi gereken bir durum olacaktır.

Bu becerileri geliştirmesine yardımcı olabileceğiniz başka yollar da mevcuttur. Çocukların kendini savunmak için kullanabileceği cümlelere nasıl başlayacaklarını bulun. Kendi farkındalığını geliştirmesine yardımcı olmak için bir çalışma kâğıdı bile bu lupondan yararlanabilirsiniz.

Açıkmavi Psikoloji Ekibi


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.