Optik karakter tanıma, okuma sorunları olan çocuklara nasıl yardımcı olur?

optik-karakter-tanima

Çocuğumda disleksi (öğrenme güçlüğü) var ve yardımı olabilecek her türlü imkânı arıyoruz! Optik karakter tanıma nedir ve okuma sorunları olan çocuklara yardımcı olmak için nasıl kullanılabilir? 

Optik Karakter Tanıma (OCR), yazılı materyallerin dijital metin dosyalarına dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar. Bu dijital dosyalar, okumada zorluk çeken çocuklar ve yetişkinler için çok yararlı olabilir. Bunun nedeni, dijital metnin çeşitli şekillerde okumayı destekleyen yazılım programları ile kullanılabilmesidir.

OCR ilk olarak 1990'larda ortaya çıktı. Bugüne kadar hızla ileriye yönelik olarak, bazı bilgisayar, tablet, telefon ve yazıcılar dahil olmak üzere birçok program ve cihazın yazılımına OCR eklenmiştir. Bu cihazların çoğu taranan veya fotoğraflanan bir dokümanı dijital metne otomatik olarak dönüştürebilir.

Ancak, OCR üzerine daha derinlemesine girmeden önce dijital metin hakkında biraz daha konuşmak faydalı olacaktır.

Dijital metin, yazılı bilgileri daha fazla kişiye erişilebilir kılan çeşitli biçimlerden biridir. (Diğer formatlar ses, büyük baskı ve Braille-kör alfabesi- içerir.) Dijital metin özellikle disleksi gibi öğrenme sorunları olanlar da dahil olmak üzere, okurken zorlananlar için yararlıdır. Dijital format, okuyucuların bir ekranda kelimeleri görmelerini ve aynı anda yüksek sesle okuyabilmelerini sağlar. Bu, bilgi ile etkileşimde bulunmanın daha fazla yolunu sağlar. Ayrıca çocukların bağımsız okuma becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir.

Kâğıda, dijital metne ve OCR'ye yazdırılan bir şey arasındaki bağlantı nedir? Yazılı metni dijital materyale dönüştürmenin bir yolu, bir tarayıcı kullanmaktır. Bu tarayıcı, yazılı materyalin bir fotoğrafını oluşturur. Genellikle görsel olarak adlandırılan bu fotoğraf, ekranı olan bir cihazda görüntülenebilir.

Ancak tarama sadece ilk adımdır. Fotoğraf kendi başına, yazılım programlarının kelimeleri vurgulamasına veya çocuğunuza okumada yardımcı olabilecek başka seçenekler eklemesine izin vermez. İşte OCR’nin devreye girdiği yer burasıdır.

OCR fotoğrafta “görünür” (bu yüzden adı “optik” tir) ve farklı harflerin, sayıların ve diğer karakterlerin şekillerini tanır. Belgenin fotoğrafını bir metin dosyasına dönüştürmek için karakter tanımayı kullanır. Çoğu durumda, dijital versiyon orijinalin “görünümünü ve hissini” koruyacaktır.

OCR, dijital metinde değişiklik yapmayı mümkün kılar. Dijital metin ile neler yapılabileceği, hangi okuma yazılımını kullandığınıza bağlıdır. Ortak seçenekler şunları içerir:

  • Kelimeleri, cümleleri veya paragrafları vurgulama
  • Metin okumasını kullanarak yüksek sesle konuşma
  • Metnin rengini ve boyutunu değiştirme
  • Kullanıcıların metnin içinde hareket etmelerini sağlayan dijital “yer imlerini” yerleştirme (doğrudan İçindekiler Tablosundan Dördüncü Bölüm'e geçme gibi).

Özünde OCR, taranan belgede değişiklikler yapmanızı ve bilgisayardaki herhangi bir metin belgesinde olduğu gibi bir yerden diğerine manevra yapmanızı sağlar.

Çocuğunuzun okumak için mücadele ettiği bir ödev sayfası olduğunu varsayalım. Ödev sayfasını dijital metin olarak taratabilir ve dönüştürebilirsiniz. YouTube'daki eğitmenleri izleyerek bunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. (Arama kutusuna “optik karakter tanıma” terimini girin.) Sayfayı dijital bir dosyaya dönüştürdüğünüzde, bilgisayarındaki araçları, ona okuma yaparken yardımcı olması için kullanabilir.

Fakat buna başlamadan önce yapmanız gereken bir şey daha var. Tüm belgeyi ayrıntılı olarak gözden geçirin ve OCR yazılımının yapmış olabileceği hataları düzeltin. Eğer uzun bir belge tarıyorsanız, bu çok zaman ve çaba gerektirebilir. Ancak bu süreçteki önemli bir adımdır çünkü böyle bir inceleme olmadan, dijital dosya çocuğunuz için yararlı olmayabilir.

Başka birinin daha önceden bir dijital sürüm oluşturup oluşturmadığını görmek de iyi bir fikirdir. Örneğin, Bookshare ve Learning Ally, dijital metin ve / veya ses formatlarına dönüştürülmüş oldukça geniş boyutta kitap dolu kütüphanelere ve diğer materyallere sahiptir. Bu metinler “temizlenir” ve kullanıma hazır hale gelir.

Çocuğunuzun okuluna veya yerel kütüphanesine de erişilebilir formatlar hakkında bir danışabilirsiniz. Bu kurumlardan izin alarak, belgeleri tarama ve inceleme konusunda kaybettiğiniz zamanı, çocuğunuza başka önemli yollarla yardımcı olmak için daha fazla zaman ayırarak kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz için stressiz, bağımsız okumaya doğru daima ileri!

Açıkmavi Psikoloji Ekibi


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.