NEO Kişilik Envanteri – Düzenlenmiş (NEO-PI-R)

NEO Kişilik Envanteri – Düzenlenmiş (NEO-PI-R)

 

Amaç: Normal yetişkin kişiliğinin beş ana boyutunu veya etki alanını ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 17 yaş ve üstü.

Puan: 30 yüzey puanı ve 5 alan puanı.

Süre: (30-40) dakika.

Yazarlar: Paul T. Costa, Jr. ve Robert R. McCrae.

Yayın evi: Psikolojik Değerlendirme Kaynakları A.Ş.

Tanım: NEO-PI-R, normal yetişkin kişiliği, kişiliğin beş faktörlü model taksonomisini kullanarak değerlendirmek için Costa ve McCrae'nin en güncel versiyonudur. Bu modele dayanan birkaç ticari testten biridir.

Puanlama: NEO-PI-R, her biri altı alt düzey yüzey ölçeği puanıyla temsil edilen başlıca beş önemli etki alanını inceler: Nevrotiklik (N), Dışa Dönüklük (E), Deneyime Açıklık (O), Uygunluk (A) ve Sorumluluk (C). Üç formatta olanı da mevcuttur: öz bildirim, gözlemci raporları ve 60 maddelik kısa bir form olan NEO-FFI.

Güvenirlik: Etki alanı seviyesi güvenilirliği, bu envanterin hem öz hem de gözlemci değerlendirme formları için .86 ila .95 arasındadır. Yüzey düzeyi güvenilirliği NEO-PI-R'nin hem öz hem de gözlemci-rapor formları için .56'dan .90'a kadar değişmektedir. NEO-FFI ve NEO-PI-R arasında kısa süreli test-tekrar test güvenilirliği bulunmuştur. Envanterin önceki sürümü için N, E ve O etki alanları bakımından uzun süreli test-tekrar test güvenilirliği olduğu gösterilmiştir.

Geçerlik: Testin öz, akran ve eş raporları arasında konsensüs yoluyla güçlü bir geçerlilik vardır. Ölçekler için yapısal, yakınsak ve uzaksak geçerlilik kanıtı Costa ve McCrae tarafından toplanmıştır. NEO-PI-R ölçekleri, diğer envanterlerden elde edilen analog puanlar ile korelasyon göstermiştir.

Normlar: Normlar, NEO-PI-R'nin üç büyük ölçekli çalışmasından seçilen 1000 denekten (500 erkek, 500 kadın) oluşan bir örneklemi temel alır. Normatif örnek, yaş, cinsiyet ve ırk için 1995 ABD Nüfus Sayımı projeksiyonlarına uymak üzere düzenlenmiştir. Üniversite çağındaki örnekler için ayrı normlar da sağlanmıştır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Bu ölçeklerin kişilik değerlendirmesi için yararlı araçlar olması ve kişilik psikolojisi ile uygulamalı psikoloji alanındaki temel araştırmalar arasında yararlı bir köprü oluşturması önerilmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.