Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri – Ergenler (MMPI-A)

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri – Ergenler (MMPI-A)

 

Amaç: Kişiliğin ve duygusal bozuklukların belli başlı modellerini değerlendirmek için ergenlerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Kitle: 14-18 yaşları.

Puan: Altmış sekiz ölçek puanı.

Süre: Uygulama zamanı bildirilmemiş.

Yazar: James N. Kasap, Carolyn L. Williams, John R. Graham, Beverly Kaemmer, Robert P. Archer (kılavuz); Auke Tellegen (kılavuz), Yossef S. Ben-Porath (kılavuz), S.R. Hathaway (test kitapçığı) ve J.C. McKinley (test kitapçığı).

Yayın evi: Minnesota Üniversitesi.

Tanım: MMPI-A, büyük ölçüde ergenlerde psikopatolojiyi değerlendirmek için tasarlanmış MMPI-2'ye paralel bir envanterdir.

Puanlama: MMPI-A 68 ölçek içerir: 16 Temel Ölçek (6 Geçerlik Ölçeği ve 10 Klinik Ölçeği), 28 Harris-Lingoes Alt Ölçeği, 3 Si Alt Ölçeği, 15 Ergen Kapsam Ölçeği ve 6 Tamamlayıcı Ölçek.

Güvenirlik: Kılavuz iç tutarlılıkları değerlendirmek için 40 alfa katsayısından oluşmaktadır. 40 taneden 17'si (% 43) .75 ila .91, 18’i (% 45) .55 ila .68 arasında değişmektedir ve geriye kalan 5 katsayı (% 13) ise .35 ile .53 arasındadır. Klinik ölçekler arasındaki korelasyonlar normatif örneklemde .00 ila .85 arasındadır.

Geçerlik: MMPI-A, MMPI'nın özünü koruduğu ölçüde, temel klinik ölçekler, belgelenmiş ampirik geçerlilik ile tamamlanmaktadır. 15 yeni içerik ölçeğinin geçerliliğinin, ana ölçütünkine eşit dışsal geçerlilik katsayıları elde etmek olduğu iddia edilmektedir.

Normlar: Normatif örnek farklıdır ve muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'nin ergen nüfusunun temsilcisidir. Klinik örnek, normatif örneklemden daha az temsil eder: Hepsi Minneapolis'teki ayarlardan ve çoğunluğu uyuşturucu ve alkol tedavisinden kaynaklanır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Bu envanter ergen psikopatolojisini değerlendirmede yararlıdır.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.