Minnesota Algı-Teşhis Testi (MPD)

Minnesota Algı-Teşhis Testi (MPD)

 

Amaç: Görsel algı ve görsel motor yetenekleri ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 5 yaş ve üstü.

Puan: Belirtilmemiş.

Süre: (8) dakika.

Yazar: Gerald B. Fuller.

Yayın evi: Klinik Psikoloji Yayıncılık Şirketi, A.Ş.

Tanım: Minnesota Algı-Teşhis Testi (MPD), çocuklarda ve yetişkinlerde görsel algı ve görsel-motor yetenekleri ölçmek için tasarlanmış bir klinik ve eğitimsel bir testtir. MPD, farklı durumlarla ilgili hızlı ve objektif bir kanıt sunarak, diğer bilgilerle birlikte kullanılabilecek önlemler sunmaktadır: 1) görsel, işitsel ve karma öğrenme engelleri arasında ayrım yapma; 2) çocukların davranışsal sorunlarını normal, duygusal olarak rahatsız, şizofren veya organik olarak sınıflandırır ve 3) normal, beyin hasarlı ve kişilik bozukluğu olan yetişkinleri teşhis eder.

Puanlama: Puanlama, çoğaltılan şekillerin dönüş, bozulma ve ayrılma dereceleri açısından bir değerlendirmesini içerir. Skorlar daha sonra bir teşhis özeti sayfasına aktarılır.

Güvenirlik: MPD'nin iki yarı güvenilirliği, .60 değerindeki medyan ile .52 (12 yaşından büyükler için) ile .86’dır (5 yaşındaki denekler için). Test-tekrar test güvenirliği açısından, üç aylık bir yeniden test aralığı kullanılarak, tutarlılık katsayıları 9 yaşından .53 iken 20 yaş grubu ile .70 arasında değişmektedir. Bir yıllık aralıklar sonucunca katsayılar .37 ile .60 arasındadır. Paralel form güvenilirliklerinin (düzeltilmemiş) medyan değeri .47'dir (medyan düzeltilmiş değeri .84).

Geçerlik: 657 erişkin bir örnekle rotasyon skorları kullanılarak, MPD, % 81 normal (N = 267), kişilik bozukluğu (N = 211) veya beyin hasarlı (N = 179) olarak sınıflandırılmıştır. 1.872 çocukla, rotasyon skorları % 82 normal (N = 1,287), duygusal bozukluk (N = 339), ya da beyin hasarı veya şizofrenik (N = 246) olarak sınıflandırılmıştır. MPD rotasyon skorları şizofren ve beyin hasarı olan çocukları ayırt edememiştir. Çocukların okuma yetenekleri açısından, 703 çocuktan oluşan bir örneklem için, % 90'ı iyi bir okuma düzeyine sahip olduğunu, birincil okuma geriliği, ikincil okuma geciktirme veya beyin hasarlı okuma kanıtlamak için uygun şekilde teşhis edilebilir. Kılavuz, organik ve organik olmayan çocukları ayırt etmek için sırasıyla %85 ve %78 isabet oranlarına işaret etmektedir.

Normlar: Normatif örneklemde 4,000 çocuk, genç (5-20 yaş arası) ve 657 yetişkin bulunmaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: MPD, klinik veya araştırma ortamlarındaki öğrenme engelli ve davranış problemlerinin kısa bir tarama aracı olarak önerilmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.