Luria-Nebraska Nöropsikolojik Batarya (LNNB)

Luria-Nebraska Nöropsikolojik Batarya (LNNB)

 

Amaç: Nörolojik olarak sorunu olan hastaları değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 15 yaş ve üstü.

Puan: On dört puan.

Süre: (90-150) dakika.

Yazarlar: Charles J. Golden, Thomas A. Hammeke ve Arnold D. Purisch.

Yayın evi: Western Psikoloji Hizmetleri.

Tanım: Luria-Nebraska Nöropsikolojik Bataryası (LNNB), Aleksandr R. Luria'nın daha yüksek kortikal işleyişi teorisine dayanmaktadır. Çoğu batı klinik nöropsikoloklarının daha psikometrik ve sayısal yaklaşımının aksine, Luria, nörolojik olarak bozukluğu olan hastaların değerlendirilmesinde, yapılandırılmamış niteliksel teknikleri kullanmıştır. Golden ve meslektaşları, Luria’nın tekniklerini Amerikan klinik nöropsikolojisine entegre etmeye çalışmışlardır.

Puanlama: LNNB on dört puandan oluşur: motor, ritim, dokunsal, görsel, algısal konuşma, anlamlı konuşma, yazma, okuma, aritmetik, hafıza, zihinsel süreçler, patonomonik, sol yarımküre ve sağ yarımküre.

Güvenirlik ve Geçerlik: Birçok çalışma LNNB'ye karşı olumlu tutumlar sağlamıştır. Halstead Nöropsikolojik Bataryası ile karşılaştırıldıklarında, karışık bir grup psikiyatrik ve beyin hasarlı popülasyonun ayırt edilmesinde deneyimli klinik nöropsikologların elinde kabaca eşdeğer bulunmuştur. Her bir batarya yaklaşık %80 oranında bir genel isabet oranına ulaşmıştır. LNNB'nin ayrıca, beyin hasarı olan hastaları yaklaşık %80'lik bir isabet oranı ile psödonörolojik hastalardan ayırdığı bulunmuştur. Diğer gruplar için isabet oranı şöyledir: idiyopatik nöbet grubu (%77,3), beyin hasarı grubuna ikincil nöbetler (% 88.9), ve normaller (% 87.5).

Normlar: Nörolojik bozukluğu olan hastalar.

Tavsiye edilen kullanımlar: Önerilen kullanımlar, nörolojik engelli hastalar için tarama ve nöropsikolojik değerlendirmeleri içerir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.