KONRAD LORENZ (1903-1989)

KONRAD LORENZ (1903-1989)

KONRAD LORENZ

MÜHÜRLEME UNUTULAMAZ

Konrad Lorenz, Avusturyalı zoolog ve doktordur. Lorenz -doğal yaşamdaki hayvan davranışlarının karşılaştırmalı araştırması- alanındaki kuruculardan biridir. Lorenz Avusturya’daki yazlık evlerinde, kazları ve ördekleri gözlemlemeye başlamış yavruların yumurtalarından çıkar çıkmaz anneleriyle bir bağ kurmaya başladıklarını ancak eğer anneleri yoksa aynı bağı bakıcı anne ile oluşturduklarını görmüştür.

Lorenz, bunu sistematik olarak inceleyen ilk kişidir ve gözlemlediği bu olguya ‘mühürleme’ adını vermiştir. Lorenz kaz ve ördek yavrularını, kendisini bakıcı ebeveyn olarak kabul ettirmeye çalışmasıyla bilinmiştir.

Lorenz, mühürlemenin ‘kritik dönem’ olarak tanımladığı zaman dilimi içerisinde olabileceğini keşfetmiştir. Mühürleme, öğrenmenin aksine hızlıdır, davranıştan bağımsızdır ve hiçbir zaman unutulamaz.

Lorenz pek çok evre-bağlantılı, içgüdüsel davranışı gözlemlemiş ve bunlara ‘sabit eylem modelleri’ adını vermiştir. Lorenz’e göre sabit eylem modelleri öğrenilmemektedir, genetik olarak programlandıkları ve doğal bir seleksiyon sürecinden evrilmektedirler.

 

AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.