Kitapçık Kategori Testi

Kitapçık Kategori Testi

 

Amaç: Genel nörolojik fonksiyon bozukluğunu yordama amacıyla tasarlanmıştır.

Kitle: Ergenler ve yetişkinler.

Puan: Belirtilmemiş.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Nick DeFilippis ve Elizabeth McCampbell.

Yayın evi: Psikolojik Değerlendirme Kaynakları.

Tanım: Bu test, Halstead tarafından orijinal olarak takdim edilen ve Reitan tarafından Halstead-Reitan Nöropsikolojik Dizisi’nin bir alt testi olarak revize edilen Kategori Testinin bir kitapçık sürümüdür. Kategori Testi genellikle, normal denekler için özellikle zor olmayan, fakat kortikal hasarı olan kişilerde sıklıkla azalan soyut düşünebilme kabiliyetini gerektiren oldukça karmaşık bir kavram oluşturma testi olarak görülür. Reitan ve Davison'a göre, testin amacı “deneğin hem olumsuz hem de olumlu deneyimlerden kâr elde etme yeteneğini, performansını [aynı olan] değiştirmek için bir temel olarak belirlemektir.’’

Puanlama: Hastalar, bir ciltte bulunan kâğıt tabakalarındaki yedi uyaran grubuna dahil olan organizasyon prensibini veya kavramını soyutlamaya çalışmalıdır. Deneklerin yaptığı hataların sayısı, bireyin deneyimlerden faydalanma yeteneğinin bir ölçüsü olarak kaydedilir. Herhangi iki deneğin aynı pozitif ve negatif geri bildirim biçimini sergilemeleri olası olmadığından yorumlamada zorlukla karşılaşılabilir.

Güvenirlik, Geçerlik ve Normlar: Kılavuz, öncelikli olarak Kategori Testi ile geliştirilen araştırmanın kendisine dayanmaktadır. 38 psikiyatri hastasının heterojen bir grubu değerlendirildiğinde kılavuz, Kitapçık Kategori Testi ile Kategori Testi arasındaki korelasyonların, 30 normal öğrenci için .91 ile .76 aralığında olduğunu bildirmektedir. Umut vaat etse de bu veriler, iki testin eşdeğerliliğini sağlamada yeterli değildir. Kategori Testi ile kitapçık versiyonu arasındaki ilişkinin, sabit eşdeğerliliğinin bir tahmini olarak görülmesine rağmen, güvenilirlik verileri üzerine resmi bir belgeleme yapılmamıştır. Kılavuz ayrıca herhangi bir standardizasyon veya normatif tarihten de yoksundur.

Tavsiye edilen kullanımlar: Kitapçık Kategori Testi, ekipman maliyetini azaltan ve testin taşınabilirliğini artıran Halstead-Reitan versiyonunun ümit verici bir uyarlamasını önermektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.