Kişisel Değerlendirme Envanteri - IPAT Depresyon Ölçeği

Kişisel Değerlendirme Envanteri - IPAT Depresyon Ölçeği

 

Amaç: Depresyonun birimsel faktörünü incelemek için tasarlanmıştır.

Kitle: Yetişkinler.

Puan: Toplam puanı verir.

Süre: (10-20) dakika.

Yazar: Samuel Krug ve James E. Laughlin.

Yayın evi: Kişilik ve Yetenek Testi Enstitüsü.

Tanım: IPAT Depresyon Ölçeği'nin geliştiricileri, IPAT Anksiyete Ölçeği Anketi ile kullanılabilecek psikometrik olarak gelişmiş bir depresyon ölçeğini geliştirmeyi amaçladıklarını bildirmiştir. Bu 40 maddelik depresyon ölçeği, Klinik Analiz Anketi'nin birincil patoloji faktörlerinin faktör analizinden elde edilmiştir. Yazarlar, birimsel bir ikinci derece depresyon faktörü belirlediklerini iddia etmişler, daha sonra depresif numuneyi normal ve diğer klinik kategorilerden en iyi ayırt eden madde havuzundan seçmişlerdir.

Puanlama: Depresyon için yükün toplandığı ve puanların önerilen kesme puanlarına göre yorumlandığı maddelerin sayısı.

Güvenirlik: Ölçek, çeşitli normal ve klinik gruplarda .85 ila .94 arasında bir iç tutarlılık (alfa) aralığı göstermektedir.

Geçerlik: Gözden geçirenler, kılavuzda yer alan geçerlilik verilerinin, madde seçiminde kullanılan aynı kişilerin kullanılmasıyla kirletildiğini ileri sürmüşlerdir. CAQ norm gruplarını içeren 1,904 normal ve klinik vakadan oluşan bir örneklemde, ölçek ile “saf depresyon faktörü” arasında .88 arasında bir korelasyon elde edilmiştir. MMPI D skalası ile depresyon skalası arasındaki korelasyon .31'dir.

Normlar: Kılavuz, “klinik olarak tanısı konan 67 depresyon” grubu ve diğer 729 “klinik vaka” ile birlikte 632 normal bireye karşı farklı şekilde tanı konulduğunu ifade etmektedir. Bu konuların nasıl seçildiği açık değildir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Ölçeğin sorgulanabilir güvenilirliği ve geçerliliği nedeniyle, uzmanlar klinik faydasını onaylamadan önce bu ölçek hakkında daha kapsamlı araştırmalar önermişlerdir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.