Kısa İstihdam Testleri (SET)

Kısa İstihdam Testleri (SET)

 

Amaç: Başvuranları, büro pozisyonları ve işe kabul için test etmek amacıyla tasarlanmıştır.

Kitle: Daire işleri için başvuranlar.

Puan: Üç puan.

Süre: (15) dakika.

Yazar: George Bennett ve Marjorie Gelink.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Kısa İstihdam Testleri (SET), büro pozisyonlarına yönelik başvuranlar için beş dakikalık 3’er testten oluşan bir test grubudur. Yazarlara göre SET, “idari görevler, bakım elemanları veya fabrika üretim işçileri pozisyonlarına başvuran adaylar için kullanılmak üzere tasarlanmamıştır”.

Puanlama: Bu batarya, bir Sözlü (V) kelime dağarcığı ve kelime bilgisi testinden oluşur, genel kelime bilgisinden oluşan 50 madde; Basit matematiksel hesaplamaların bir Sayısal (N) testi, dört aritmetik işlemin 90 maddelik testi ve bir Büro Yetenek testi (CA), listedeki bir ismin bulunmasını ve bu ismin yanına bir dolar tutarının sınıflandırılmasını içerir. Testler kısadır ve hızlı bir şekilde uygulanır ve puanlanır.

Güvenirlik: Uzmanlar tarafından oldukça yüksek olduğu bildirilmiş olmasına rağmen kılavuz, toplam puanlar üzerindeki güvenilirlik verilerini içermemektedir.

Geçerlik: Geçerlilik çalışmalarındaki genel eğilim, toplam geçerlilik katsayılarının (her üç testin birleştirilmesi) bireysel test geçerliliklerinden daha yüksek olmasıdır. Bu, her üç testin sadece bir ya da ikisinin uygulanmasının yerine hepsinin uygulanmasının önemini vurgular. Diğer testlerin benzer bölümleri ile ilgili en yüksek korelasyonlar, tüm korelasyonların .01 seviyesinde önemli olduğu CA testindedir.

Normlar: 1978 ekinde yer alan normatif veriler, orijinal kılavuzda her iki cinsiyeti de içeren başvuru tablolarında sıklıkla sunulmaktadır. Bu sebeple, normatif verilere başvurmada test yöneticisi karışıklığına neden olabilir.

Tavsiye edilen kullanımlar: SET, belirli yerlere başvuru yapanlar için kullanılabilir bir istihdam aracı olarak görünmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.