KARL LASHLEY (1890-1958)

KARL LASHLEY (1890-1958)

KARL LASHLEY

ÖĞRENMEK TAM OLARAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Öncesinde fizyolog olan sonra psikologluk mesleğine geçen Amerikalı Karl Lashley, Öğrenme işlemi esnasında beyinde gerçekleşen fizyolojik hareketleri incelemiştir. Ivan Pavlov ve diğer davranışçılar şartlandırma işleminin beyinde elektriksel veya kimyasal bazı değişimlere neden olabileceğini ileri sürmüşlerdir. Bunun üzerine Lashley’de bu değişimlerin neler olabileceği üzerinde durmuştur.

Lashley, beynin hafızadan sorumlu olan özel bölümünü, bir hafıza izi yahut ‘engram’ ı tespit etmek istemiştir. Bunun için diğer birçok davranışçı gibi öğrenme deneyinin temeli olan labirente fare koyma işlemi ile işe başlamıştır. Burada fareler yemek ödülüne ulaşmak için öncelikle labirentteki yollarını bulmayı öğrenmişlerdir. Ardından Lashley farelerin her birinin serebral kortekslerinin farklı ama belli bölümlerini alıp onların hafızalarını ve öğrenme yeteneklerini test etmek için tekrar labirente bırakmıştır.

Belleğe Yer Yok

Lashley, bu deneyden sonra beynin hangi kısmını alırsa alsın farelerin görev hafızalarının yerinde kaldığını bulmuştur. Burada yeni görevleri öğrenmeleri ve akılda tutma yetenekleri bozulmuş olsa da bunun sebebinin hasarın nerede olduğunun değil miktarının ne olduğu ile ilgilidir. Bu deneyde hafızanın belli bir alanda toplanmadığı, serebral korteksin her yerine yayıldığı bu sebeple de beynin her bölümünün eşit derecede önem arz ettiği sonucuna varmıştır.

 

Açık Mavi Psikoloji Ekibi

 


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.