Kaliforniya Kişilik Envanteri (CPI)

Kaliforniya Kişilik Envanteri (CPI)

 

Amaç: Normal bireylerde kişilerarası davranışları ve sosyal etkileşimi değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 13 yaş ve üstü.

Puan: Envanter 18 ölçek puanı üretir.

Süre: (45-60) dakika.

Yazar: Harrison Gough.

Yayın evi: Danışmanlık Psikologları Basın A.Ş.

Tanım: CPI ölçeklerinin amacı, yazar tarafından şöyle ifade edilmektedir: “Her ölçek, bir kişinin belirli koşullar altında ne söyleyeceği veya ne yapacağı hakkında tahmin yürütmek ve onları iyi tanıyan ya da davranışlarını çeşitli ortamlarda gözlemlemiş başkaları tarafından karakteristik şekillerde tanımlanacak kişileri belirlemek için tasarlanmıştır. Ölçekler, kolaylık sağlaması açısından benzer etkileri olan ölçekleri bir araya getiren dört geniş kategoride gruplandırılmıştır. Buradaki temel mantık, yorumsaldır, faktöryel değildir, yani, bu dört kategori, zorunlu olarak psikometrik varlıkları oluşturmamaktadır.”

Puanlama: Envanterdeki maddeler, 18 skalada, dört sınıfa ayrılan puanlar üretmektedir: baskı altında soğukkanlı olma, üstünlük, öz güven ve kişilerarası iletişim becerisi; sosyalleşme, sorumluluk, kişisel değerler ve karakter; başarı potansiyeli ve zekâ verimliliği ölçümleri, ve zeka ile ilgi ölçüleri.

Güvenirlik: Kılavuz güvenilirlik hakkında hiçbir bilgi içermemektedir.

Geçerlik: Bireysel CPI ölçekleri ile ilgili dış kriterler arasındaki korelasyonlar .2 ila .5 aralığındadır. Bu tür ilişkiler kişilik araştırmalarında tipiktir ve ölçekler oldukça geniş davranışsal eğilimleri değerlendirmek için geliştirildiğinden son derece yüksek korelasyonlar göstermeleri olası değildir. Bu kılavuzda madde korelasyonları ve faktör analizleri hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Normlar: Kılavuzda normlar hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: CPI’yı ergenler ile yetişkinler için bir araştırma ve değerlendirme aracı olarak kullanmak psikologlar arasında oldukça rağbet görmüştür.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.