JOSEPH WOLPE (1015-1997)

JOSEPH WOLPE (1015-1997)

JOSEPH WOLPE

SAHNEYİ HAYAL ETMEYİ BIRAKIN VE GEVŞEYİN

20. yüzyılın ilk yarısı freudyen psikanalizin eğemenliği altındaydı. O dönemler kaygının sebebi psişenin derinlerinde çatışan güçlerin sonucu olarak görülmekteydi. Güney Afrika doğumlu olan Joseph Wolpe, 2. Dünya savaşı zamanında “savaş nevrozu” olarak bilinen post travmatik stres bozukluğunun neden olduğu kaygıdan mustarip olan askerleri tedavi ederken bu psikoterapilerin hastalara yardımcı olmadığını ve yetersiz kaldığını gözlemlemiştir. Bu askerlerle onların yaşadıkları olayları konuşmanın onların travmalarının geri dönmelerini engellemediğini ve kaygılarını sonlandırmadığını gözlemlemiştir.

Korkuyu unutmak

Wolpe, kaygı sorununu çözmek için psikanalizden daha hızlı ve basit bir çözüm yolu olması gerektiğine inanmış ve bunun üzerine çalışmalar yapmak için işe koyulmuştur. Wolpe, Watson ve Pavlov’un uyarıcı-tepki ile ilgili olan çalışmalarından haberdardır. Önceden hissedilmeyen bir duygusal tepkiyi otomotik olarak harekete geçirebildiklerini bilmektedir. Bunu tam tersi yöne çevirerek var olan bir duyguyu unutturulabileceği fikrini üretir ve bunun için araştırmalara başlar.

Wolpe aynı anda iki zıt duygunun yaşanamayacağını gözlemlemiştir. Örneğin, gayet gevşemiş bir haldeyken aynı zamanda çok kaygılı olma durumunu yaşayamayız. Wolpe bunun üzerine hastalarına gevşeme egzersizleri yaptırmış ve kaygı duydukları anı akıllarına getirmelerini istemiş, o sırada kaygıları artınca tekrar gevşeme hareketlerine geçmiş ve bu şekilde kaygıyı gevşeme ile özdeşleştirerek kaygı tepkisini bloke etmiştir. Bu sonradan “karşılıklı ketleme tekniği” olarak bilinecektir. Wolpe bu yöntemi sonradan fare ya da uçma korkusu gibi fobileri olan hastalarına da uygulamaya başlamıştır. Bu teknik günümüzde de hala yaygın biçimde kullanılmaktadır.

 

Açık Mavi Psikoloji Ekibi

 


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.