İyi Psikoloji Doktoru
iStock-512885372-e1480886646989-640x400
 
İyi Psikoloji Doktoru

Psikoloji doktoruna başvurmak isteyen insanların hepsinin aklına gelen ilk soru, başvurmak istedikleri doktorun iyi olup olmaması ve iyi bir psikoloji doktorunu ayırt etmeye yardımcı olan faktörlerin neler olduğudur.
Psikolojide doktora derecesine sahip olan tüm bireylerin aynı yollardan geçtiklerini göz önünde bulundurursak, hangi özelliklerin bir psikoloji doktorunu diğerine üstün kıldığına dikkat etmeliyiz. Bu özellikleri kısaca anlatmakta fayda var:
 
 
1.uzmanlık alanı:

Belli bir bozukluk veya rahatsızlık için bir psikoloji doktoruna başvuracaksanız, önce o bozukluk veya rahatsızlığın başvuracağınız doktorun uzmanlı alanı olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Örneğin bir depresyon sorunu yaşıyorsanız başvurduğunuz psikoloji doktorunun bu alanda uzman olup olmadığını ve depresyon ile ilgili özel eğitimler alıp almadığını araştırmanızda fayda var.

Bildiğiniz üzere psikoloji’de doktora derecesine sahip olan bir kişi genelde belli bir alanda uzmanlaşır. Yani psikoloji mezunları doktora döneminde özel bir alana yönlenirler. Bazıları çocuk alanında, bazıları yetişkin psikolojisinde ve bazıları da klinik, davranış ve diğer uzmanlık alanlarına yönlenirler.
Sonuç olarak iyi bir psikoloji doktorunu tanımak için ilk adım o doktorun uzmanlık alanına dikkat etmek olacaktır.
 
 
2.Psikolog Ve Danışan(hasta) Arasındaki Bağ:
 
İyi bir psikoloji doktorunu tanımak için dikkate alınması gereken ikinci konu, psikolog ve danışan arasındaki bağdır, yani doktorun danışan ile olan iletişim tarzı.
İyi bir psikoloji doktoru herzaman psikolog ve danışan arasındaki sınırları korumaya dikkat eder ve asla psikolog konumundan çıkıp danışmanın özel hayatına müdahale etmez.

Ayrıca psikoloji doktorunun danışanına karşı olan sadakati çok önemlidir. İyi bir psikoloji doktoru danışanının başka bir uzmana ihtiyacı olduğunu tespit ettiği zaman, onu gereken uzmana yönlendirir ve kahraman rolüne girip tüm problemleri tek başına çözmeye çalışmaz.
 

3.Terapi Protokolü :

İyi bir psikoloji doktorunu tanımlamak için, en önemli özellik o doktorun terapi Protokolüdür.
Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz:
Bir psikoloji doktoruna başvurduğumuz zaman, iyi bir doktor bizim sorunumuz için belli bir terapi protokolü kullanır ve bunu yolun başında bize anlatır.
Bildiğiniz üzere psikoloji alanında terapi için farklı yöntemler vardır ( bilişsel terapiler, diyalektik terapiler, psikoanaliz vs.).

İyi bir psikoloji doktoru ilk görüşmede kendi terapi yöntemini danışanına anlatır ve terapi boyunca bu yöntemin dışına çıkmamaya dikkat eder.
Örneğin bilişsel terapi yöntemini uygulamaya karar verdiyse, terapinin sürecinde sadece bu yöntemi kullanıp, başka yöntemlere başvurmamalıdır. Çünkü psikoloji’de bir terapi protokolü ancak tamamıyla uygulandığı zaman sonuca ulaşır.

Ama bu alanda profesyonel bilgisi olmayan bir uzman, terapinin yönetimini danışana bırkaıp sürekli yön değiştirir. Mesela davranışsal terapi ile başlayıp, daha sonra psikoanaliz, hipnotrapi ve diğer uzmanlık dışı yollara başvurabilir.

Böyle uzmanlar terapiye belli bir yöntem ile başlayıp, terapi sürecinde seçtikleri yöntem hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, diğer yöntemlere başvurmak zorunda kalırlar ve dağınık bir terapi uygularlar. Bu nedenle bir gün Freud’dan bahsederler diğer gün Beck’ten. Bir gün bilinç hatalarından konuşurlar diğer gün savunma mekanizmalarından.

Yani bu uzmanlar terapinin ilerlemesine bağlı sürekli olarak yöntem değiştirirler. Mesela bir danışan ilk görüşmede obsesiflik sorunundan şikayetçiyse ve beşinci görüşmede eşi veya çocuğuyla olan iletişim sorunundan bahsediyorsa,böyle bir uzman ilk problemi tamamen unutur ve yeni soruna odaklanıp, o sorunu karışık ve dağınık yollarla çözmeye çalışır.
 
Nihayetinde terapi süreci bittiği zaman, yöntemin dağınık olması sebebiyle, terapi tamamlanamaz ve danışanın psikoloğa olan güveni sarsılır.
Aslında böyle dağınık yöntemlerle çalışan psikoloji doktorları belli bir alanda uzman olmadıkları ve problem çözmede yetersiz oldukları için, danışanı mutlu ve memnun etme çabasına girerler ve bu yüzden her görüşmeyi danışanın duygusu yönünde ilerletirler. Bu psikoloji doktorlarının amacı, problemin çözülmesi için danışana yardım etmek değil, sadece danışanı memnun etmektir.

bir psikoloji doktoruna başvurulduğu zaman bu noktaya dikkat etmekte fayda var: iyi bir psikoloji doktoru ilk görüşmede sizi dinledikten sonra kendi terapi yöntemini size açıklar, terapi boyu kat edilecek yolu belirler, görüşmelerin sayısını belirler ve sonunda terapini hedefi ve beklenilen sonucu anlatır.
Konuyu şöyle özetleyebiliriz:

İyi bir psikoloji doktoru ilk görüşmede problemi anlamaktan ilave, terapi protokolü, görüşme sayısı ve terapinin hedefini ona başvuran kişiye anlatır ve onu bu konularda aydınlatır.
 
 
AçıkMavi Psikoloji Ekibi

Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.