İstanbul’da Çocuk Psikoloğu
child-psychology
 
İstanbul’da Çocuk Psikoloğu
 
Bu makalenin amacı çocuklar için İstanbul’da veya herhangi bir yerde çocuk psikoloğu arayan ebeveynlere yardımcı olmaktır.
Çocuklarımızın gelişim sürecinde bazen özel durumlar söz konusu olur ve bu durumları çözümlemek için bir çocuk psikoloğuna danışma ihtiyacı duyarız, ve bu uzmanın zor durumlarla nasıl baş edileceğine dair yeterli bilgiye sahip olması gerekiyor ve böylece bize çocuğumuza doğru iletişim stilini seçmekte yardım edebilmelidir.
 
 
Ne zaman çocuk psikoloğuna başvurulmalıdır?
 
Çocuk psikoloğuyla danışma konuları ikiye bölünüyor:
 1. Uzun süreli konular
 2. Kısa süreli konular
 • Çocuklarla ilgili uzun süreli konular aşağıdakilerden ibarettir:
 1. Okuma yazma problemi
 2. Matematik problemi
 3. Hiperaktivite ve odaklanma problemi
 4. Kaygı
 5. Çocukluk çağı depresyonu
 6. Ayrılık kaygısı
 7. Utangaçlık
 8. Dil sürçmesi
 9. Sosyal aktivitelerde problem yaşama örneğin; arkadaş edinme gibi
 10. Tikler
 11. Otizm
Kısa Süreli Konular:
 1. Tırnak yeme problemi
 2. Korkulu rüyalar görme
 3. Uyku problemi
 4. Geçici huysuzluk ve agresiflik
 5. Çocuğu derinden etkileyecek zor durumlar. Örneğin;anne ve baba kavgası ve boşanma gibi
 6. İnatçılık
 7. Taşınma nedeniyle arkadaşlarını kaybetmesi
 8. Küfür etmek
 9. Okula gitme korkusu
 10. Eğitim sorunları
 11. Diğer insanalrın eşyalarını izinsiz alması
 12. Kıskançlık
 13. Yalancılık
 14. Diğer çocukları dövmesi
Çocukların geçici problemlerine dikkat edilmediği veya çocuk psikoloğu aracılığıyla çocuğun problemleri çöcülmediği takdirde, bu problemler yetişkinlikte kalıcı sorunlara dönüşebilir.Hatta okuma problemi ve dil sürçmesi gibi kalıcı görülen problemler çocukluk çağında çözüldüğü zaman tamamen iyileşebilir.
 
Örneğin; inatçı bir çocuğu farz edin annesinin çözümü çocuğa karşı direnmek ve isteklerini yerine getirmemek böylece büyüdüğü zaman aşırı beklentili olmasını engelleyebileceğini düşünüyor. Bu çocuk insanlar ve hayata dair ne öğrenecek? O sadece ısrar ve zorla istediklerini ulaşabileceğine ve insanların bu yolda ona mani olacağına inanan bir yetişkine dönüşecektir. O yaşadığı dünyanın isteklerin tezat yeri olduğuna inanıp, insanların birbirine isteklerine ulaşma yolunda yardımcı olabileceğini öğrenmeyecektir. O dünyayı herkesin sadece kendi ihtiyaçlarını düşündüğü bir orman gibi görecektir. Bu çocuk enpati kurma ve hayata diğer insanalrın açısından bakma yeteneğinden yoksun bir birey haline gelecektir.
 
Bir çocuk psikoloğu ebevynlere,çocuğun problemi ile ilgili kaygılarının azalmasına ve problemin kalıcı olmadığına inanmalarına yardımcı olur, aynı zamanda onlara çocukla doğru iletişim yolunu öğretir ve çocuğun psikolojik problemlerinide fizyolojik problemleri gibi kendi başlarına değil, bir uzman yardımı ile çözmeleri gerektiğini öğretir. Bunlara ek çocuk ile ilgili bir probleme rastlamadan önce, doğru çocuk yetiştirme tarzlarını öğrenmek gerekiyor. Böylece çocuk yetiştirme sürecinde daha az problem yaşanır.
 
Başka ülkelere göç eden ailelerde çocukları yetiştirme ile ilgili bir çok sorun yaşanıyor. Örneğin kaygı problemi depresyon göç ve yabancı dil bilmeme nedeni ile yaşanan eğitim sorunları, yaşam alanı arkadaşlarını kaybetme ve yeni arkadaşlıklar kurmada sorunlar ve tabi yanlızlık duygusu.
Ayrıca çocuğa doğrudan ve ya dolaylı yollardan stres yükleyen aileleride bu konulara eklemek gerekiyor.
 
İstanbul’da bir çocuk psikoloğu bulmak için bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örneğin; çocuk eğitimi ve gelişimi ile ilgili uzmanlığı, profesyonel tecrübesi, çocuklara karşı ilgisi, sabırlı ve sakin olması gibi.
 
Önemli nokta ise bu çocuk psikoloğunun İstanbul’da bu alanda çalışma iznine sahip olmasıdır.
 
Terapinin ilerleme şekli ile ilgili bulduğunuz çocuk psikoloğuna soru sormanızda fayda vardır, Çocuğun yaşı nekadar küçükse sizin terapi görüşmelerinde bulunma gereğiniz artacaktır.
 
Çocuğun problemlerinin iyileşmeye başlayacağı zamanınıda uzmanınıza sorabilirsiniz.
 
Sonuç olarak İstanbul’da da her yerde olduğu gibi iyi bir çocuk psikoloğu bulmak aşırı bir seçicilik ve dikkat gerektiriyor.
 
 
AçıkMavi Psikoloji Ekibi
 
 

Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.