Holtzman Inkblot Tekniği (HIT)

Holtzman Inkblot Tekniği (HIT)

 

Amaç: Çok değişkenli yansıtıcı kişilik testi olarak tasarlanmıştır.

Kitle: 5 yaş ve üstü.

Puan: 20-22 puanlar.

Süre: (75) dakika.

Yazar: Wayne H. Holtzman.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Holtzman Inkblot Tekniği (HIT), Rorschach'in psikometrik sınırlamalarını aşmak için tasarlanmış çok değişkenli bir projektif kişilik testidir.

Puanlama: HIT, iki farklı 45 mürekkep bloğu formundan oluşan bir mürekkep lekesi testidir. 22 değişken üzerinde puanlanır. Bunlar: tepki verme zamanı, reddetme, konum, mekân, form kesinliği, form uygunluğu, renk, gölgeleme, hareket, patognomik sözelleştirme, bütünleşme, içerik (insan, hayvan, anatomi, cinsiyet, soyut), kaygı, düşmanlık, bariyer, iyice kavrama, denge ve elverişlilikten oluşur. Bilgisayarlı versiyonlar haricinde yönetim ve puanlama oldukça zaman alıcıdır.

Güvenirlik: Yazar yaklaşık 3 aylık bir sürenin ardından üç denek için puanlar arası tutarlılığı bildirmiştir. Bu güvenirlik puanları 9 puan üzerinde .95 civarındadır. Puanlar arası tutarlılık, çeşitli puanlar için bir dizi farklı puanlayıcı tarafından rapor edilir. Bildirilen en düşük puan güvenilirliği .57, en yüksek .99 olmuştur. İç konu güvenilirlikleri 22 puan ile 15 farklı grup için bildirilmiştir. İki yarı güvenilirlik katsayıları büyük ölçüde değişmektedir, ancak genellikle 50 ile .90. arasında olup ortalama yaklaşık .70 veya .80'lerdedir. Puanların kalıcı özelliklerin ölçülüp ölçülmediği hakkında bilgi veren test-tekrar test güvenirliği bulunamamıştır.

Geçerlik: Geçerlilikle ilgili bilgiler kılavuzda belirtilmemiştir.

Normlar: Üniversite öğrencileri, ortalama yetişkinler, 7. sınıf öğrencileri, ilkokul çocukları, 5 yaşındakiler, kronik şizofrenler, zekâ geriliği ve depresyon hastaları.

Tavsiye edilen kullanımlar: Holtzman Inkblot testinin önerilen kullanımları deney ve klinik uygulamalarını içerir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.