Harris Yanal Baskınlık Testi

Harris Yanal Baskınlık Testi

 

Amaç: Yönlü karışıklığı ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: Çocuklar ve yetişkinler.

Puan: Toplam el hakimiyeti derecesi.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Albert J. Harris.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Yazar, vücudun, diğer tarafla karşılaştırıldığında bir tarafının tercih edilen kullanımı ve daha iyi performansı olarak yanal baskınlığı tanımlar. Baskın el ve baskın göz zıt taraflarda olduğunda hakimiyetin olduğu söylenir. Birey, bir el için tutarlı bir tercih ya da üstünlük göstermediğinde, elin baskınlığı karışık ya da eksik olarak adlandırılır. Yazar on testten oluşan bu bataryanın yönlü karışıklığın hassas göstergeleri olduğunu iddia eder.

Puanlama: Test 1, deneğin sağ ve sol bilgisini ölçer; test 2 el tercihlerini değerlendirir; Test 3 eşzamanlı yazımı değerlendirir; test 4 el yazısını değerlendirir; test 5 yazı sürecini ölçer; test 6, kart işlem kabiliyetini değerlendirir; test 7, kavrama gücünü ölçer; test 8 monoküler testlerden oluşur; test 9 binoküler testlerden oluşur ve test 10, stereoskopik testi içerir. Ayrı el baskınlık testleri yapıldıktan sonra, toplam el hakimiyeti değerlendirmesi belirlenir. Yazar, bu derecelendirmenin niteliksel bir karar meselesi olduğunu belirtmektedir.

Güvenirlik: Yazar, güvenilirlik katsayılarının kabaca bir tahminini, olasılık katsayısının kullanılmasıyla elde edilebileceğini belirtmektedir. Bu bağlamda yazar, dört adet el baskınlık testi için maksimum değerin .894 olduğunu ifade etmektedir. İki yarı teknikleri, .85 ve .88 Spearman-Brown güvenilirlik katsayılarını vermektedir. Üniversite sınıflarındaki grup yönetimine dayanan test-tekrar test güvenirlik katsayıları .75 ile .83 arasında değişmektedir.

Geçerlik: Yazar, görevlerin niteliğinin, testin amaçladığı hedefler için uygun olduğunu iddia eder. Bu temelde, testlerin kanıt içeriğinin geçerliliğini iddia eder. Yazar ayrıca el baskınlık testlerinin, daha önceki birçok el baskınlık testlerine kıyasla, karma hakimiyete ve yönsel karışıklığa daha duyarlı olan güvenilir ve ayırt edici ölçümler olduğunu ileri sürmektedir.

Normlar: Kılavuz normlar hakkında bilgi vermemektedir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Önerilen kullanımlar, araştırma ve klinik ortamlarda el baskınlığının veya yönlü karışıklığın değerlendirilmesini içerir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.