Halstead-Reitan Nöropsikolojik Test Bataryası (HRNB)

Halstead-Reitan Nöropsikolojik Test Bataryası (HRNB)

 

Amaç: Kapsamlı bir nöropsikolojik test bataryası olarak geliştirilmiştir.

Kitle: 5-8, 9-14, 15 yaş ve üstü.

Puan: Karma bir puan: Halstead değer düşüklüğü indeksi.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Ralph M. Reitan

Yayın evi: Reitan Nöropsikoloji Laboratuvarları, Arizona Üniversitesi.

Tanım: Halstead-Reitan Nöropsikolojik Test Bataryası (HRNB), hastanın bireysel işlevlerinin kapsamlı bir görünümünü sunarken beyin hasarının varlığını tahmin etmek için geliştirilmiştir. Bu bataryanın amacı, beyindeki yapısal değişikliklerin doğasını, yerini ve kapsamını ortaya çıkaracak bir veri tabanı sağlamak ve batarya tarafından ölçümler ile elde edilen nitelikli bilgilerin, sağlam ve bozulmuş fonksiyonların yapısını klinisyene açıklamaktır. Mevcut batarya, ampirik olarak normal ve belgelenmiş kortikal hasarı olan hastalar arasındaki ayrımı en iyi şekilde yaptığı gösterilen 10 testten oluşmaktadır. Yazarlar daha kronik nöropatolojiden ziyade akut lezyonlar için HRNB ile daha net beyin hasarı lokalizasyonu lehine ikna edici veriler sunmaktadır.

Puanlama: Batarya, hafıza, soyut düşünce, dil, duyusal motor entegrasyonu, algılama problemi ve motor becerileri unsurlarını ölçmek için iddia edilen testleri içerir.

Güvenirlik: Güvenilirlik ile ilgili bilgiler kılavuza dahil değildir.

Geçerlik: Batarya, beyin hasarı olan hastalardan gelen normal kontrolleri önemli ölçüde doğrulukla ayırt edebilmiştir (%84-98). Bireysel standart skor profilinin oluşturulmasına yönelik normatif baz, (1) normal popülasyonlardan organik nörolojik olanı, (2) fonksiyonel psikiyatrik popülasyonlardan organik nörolojik olanı 3) fokal bir nörolojik hastalığı diffüz olandan, (4) fokal serebral disfonksiyonu majör bölgelerden ve (5) bireysel farklılıklar ile ilişkili etiyolojik koşulları ayırt etmek için bataryanın geçerliliğini göstermek üzere tasarlanmış geniş bir çalışma koleksiyonunda bulunabilir.

Normlar: Kılavuz, standardizasyon ya da normatif verileri rapor etmemekte, ancak son 30 yıldır batarya ile gelişen araştırmalara dayanmaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: HRNB'nin klinik ve araştırma ortamlarında kullanılmak üzere yeterli bir nöropsikolojik araç olduğu ileri sürülmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.