Forer Yapılandırılmış Cümle Tamamlama Testi (FSSCT)

Forer Yapılandırılmış Cümle Tamamlama Testi (FSSCT)

 

Amaç: Bireylerin kendileri, başkaları ve dünya hakkındaki tutumlarını ve görüşlerini tanımlamak için tasarlanmıştır.

Kitle: Ergenler ve yetişkinler.

Puan: 4 kategori.

Süre: (15-20) dakika.

Yazar: Bertram R. Forer.

Yayın evi: Western Psikolojik Hizmetler.

Tanım: Forer Yapılandırılmış Cümle Tamamlama Testi (FSSCT), bireylerin kendileri, başkaları ve dünya hakkındaki tutumlarını ve görüşlerini tanımlamak için geliştirilen 100 cümle dizisinden oluşur. Cümle kökleri, üçüncü ve birinci tekil şahıs ve çoğul uyaran sunumları arasında yaklaşık bir eşit dengeyi yansıtır. FSSCT'nin yapısı hem cümle kaynaklarının özgüllüğünü hem de yanıtların kalitesini değerlendirmek için kullanılan değerlendirme sistemini içerir.

Puanlama: Forer hem ergen hem de yetişkin formları için bir Kontrol Listesi ve Klinik Değerlendirme Formu geliştirmiştir. Bu formlar, denetmenin bireysel öğeleri dört kategoriden birine ayırmak için kullanabileceği yapılandırılmış bir değerlendirme planı sunar:
Kişilerarası Değerler, Dilekler, Kendi Sebepleri (duygular ve davranışlar) ve Tepkiler (diğer insanlara karşı). Her madde ilk iki kategorideki “karşı tutumlar” ve “özelliklerine” göre; son iki kategoride ise “karşı tutumlar” ile derecelendirilmiştir. Kullanılan tüm terimlerin belirli klinik işlemsel tanımları vardır ve bireyin kişilik yapısı ile organizasyonu hakkında net sonuçlar vermektedir. Forer bu terimleri kılavuzda işlevsel olarak tanımlama teşebbüsünde bulunmuştur.

Güvenirlik ve Geçerlik: Kılavuz, güvenilirlik ve geçerlilik hakkında bilgi içermemektedir.

Normlar: Normlar mevcut değildir.

Tavsiye edilen kullanımlar: FSSCT, klinik veya araştırma ortamlarındaki psikolojik testlerin bir bataryası olarak önerilmektedir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.