Ev-Ağaç-İnsan Sorgulama Formu (H-T-P)

Ev-Ağaç-İnsan Sorgulama Formu (H-T-P)

 

Amaç: Ev-ağaç-insan tekniği için ek puanlama formu olarak tasarlanmıştır.

Kitle: Çocuklar ve yetişkinler.

Puan: IQ skorları.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: John N. Buck.

Yayın evi: Western Psikolojik Hizmetler.

Tanım: John Buck tarafından geliştirilen Ev-Ağaç-İnsan (H-T-P) projektif tekniği aslında zihinsel işlevselliği değerlendirmek için kullanılan Goodenough ölçeğinin bir çıkarımıydı. Buck, sanatsal yaratıcılığın, grafik sanatına akan bir kişilik özellikleri akışını temsil ettiğini hissetmiştir. Çizimler aracılığıyla, deneklerin, önceki sürecin içsel görüntüsünü çizerek bilinçdışı zorlukları nesnelleştirdiğine inanıyordu. H-T-P'nin içeriğinin ve niteliğinin uyaranın kendisiyle ilişkilendirilemeyeceği varsayıldığından, bireyin temel kişiliğinde kökleşmiş olması gerektiğine inanıyordu. H-T-P bir zekâ testinin bir çıkıntısı olduğundan, Buck, küresel kişilik özelliklerini değerlendirmek için nitel yorumlama analiziyle birlikte zekanın brüt sınıflandırma seviyelerini değerlendirmek için nicel bir puanlama sistemi geliştirmiştir.

Puanlama: Çizim Sonrası Sorgulama formu (PDI), doğrudan-somut ve dolaylı-soyut olarak değişen 60 sorudan oluşmaktadır. PDI uygulandıktan ve görüşme tamamlandıktan sonra, denetmen tarafından detay, oran ve perspektifler, Puanlama Klasörüne kaydedilir. Puanlama tablolarını tamamladıktan sonra, denetmen, ham G yüzdesi, net ağırlıklı skor, ağırlıklı “iyi” skoru ve ağırlıklı “kusur” yüzdesi için bir IQ rakamı elde eder ve bu da profil yapısındaki öğeleri içerir.

Güvenirlik ve Geçerlik: Kılavuz, geçerlilik ve güvenilirlik hakkında bilgi içermemektedir.

Normlar: Standartlaşma örneği 140 yetişkinden oluşmuştur. Genel popülasyondan bir grup deneklerin rastgele seçilmiş bir örneğini belirlemek için hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Yedi zekâ seviyenin her biri için yirmi yetişkin seçilmiştir (orta zekâ geriliği olan, moron, sınır, ortalamanın altında, ortalama, ortalamanın üstünde ve üstün).

Tavsiye edilen kullanımlar: Bu araç, araştırma ve klinik ortamlarda projektif değerlendirme için önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.