Dislektik (Öğrenme Güçlüğü) Olan Bir Çocuğa Okumayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

disleksi-ve-okuma

7 yaşındaki çocuğuma daha yeni disleksi teşhisi konuldu. Ona okulda okumayı nasıl öğretecekler ve biz ona evde becerilerini geliştirmesinde nasıl yardım edebiliriz?

Çocuğunuzun dislektik olduğunu bilmek oldukça üzücü ve bir o kadar da kafa karıştırıcı olabilir. Birçok ebeveyn bir sonraki adımın neler olacağını veya ne tür bir yardımın mümkün olduğundan bihaberdirler. İyi haber şu ki; doğru eğitim (ve evdeki destek) ile dislektik çocukların okumayı öğrenememesinin hiçbir sebebi olamaz.

Disleksi, çocukların okuma becerilerinin nasıl geliştiğini etkilediği gibi yazım ve imla gibi diğer becerileri de etkiler. Dislektik çocuklara okuma ve yazmayı öğretmenin en etkili yolu, çok algılı yapısal dil eğitimi (MSLE) yaklaşımını kullanmaktır. Bu tür eğitimi kullanan programlar genellikle Orton – Gillingham tabanlı yaklaşımlar olarak adlandırılır.

Çocuğunuzun okulunda herhangi birisinin bu tür bir programda eğitim alıp almadığını veya kullanma tecrübesine sahip olup olmadığını sorun. Çoğu okulda, bu kişi özeleğitim öğretmeni veya okuma uzmanıdır.

Bazen çok dilli yapılandırılmış dil eğitimi (MSLE) eğitimi, bir okulun düzenli okuma programının bir parçası olarak kullanılır. Çok katmanlı bir destek sisteminde (MTSS) veya müdahale (RTI) sistemine yanıt olarak da kullanılabilir. Ya da özel eğitimin bir parçası olarak devam eder.

Çocuğunuzun bir Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) varsa, okumayı öğrenmesine yardımcı olacak ne tür destek ve servisler gerektiği burada belirtilmelidir. Özel eğitim ve çeşitli türden yardım ve desteği içerdiği gibi konuşma dili terapisi gibi ilgili hizmetleri de içerebilir.

Bazı ebeveynler ekstra eğitim sağlamak için bağımsız bir profesyonel ararlar. (Bunun için kendiniz ödemek zorundasınız.) Bu kişi bir eğitim terapisti veya özel bir öğretmen olabilir.

Buna devam etmeye karar verirseniz, profesyonelin çok sensörlü bir yapıya sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, o kişinin okulla iletişim kurduğundan da emin olmalısınız. Çocuğunun, farklı stratejilerin kullanımı yüzünden kafasının karışmasını elbette hiçbir anne baba istemez.

Evde çocuğunuzla birlikte onu okumaya teşvik etmek için yapabileceğiniz şeyler de vardır. Fonolojik farkındalığını oluşturarak başlayabilirsiniz. Bu, okumanın temeli ve kod çözmenin önemli bir parçasıdır.

Okuma uzmanlarının kullandığı çok algılı tekniklerin bazılarını da kullanabilirsiniz. Bu, kuma veya tıraş köpüğüne harf yazmak gibi şeyleri olabilir. Çocuklar genellikle bu etkinlikleri eğlenceli bulurlar, bu yüzden onlara hiç de yapılması zorunlu bir “yük” gibi gelmez.

Bahsedilmesi gereken son şey ise; çocuğunuz okumayı öğrenirken sizin ve okulun güçlü bir iletişim kurmanızın çok önemli olduğudur. Sık sık yapılan kontroller ve okuma becerilerindeki ilerlemenin yakından izlenmesi hem sizin hem de okulun çocuğunuzun okumayı öğreneceğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır.  

AçıkMavi Psikoloji Ekibi


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.