Disleksi olan (öğrenme güçlüğü), çocuğun sosyal hayatını etkileyebilecek 5 örnek

Disleksi olan (öğrenme güçlüğü), çocuğun sosyal hayatını etkileyebilecek 5 örnek

 

Öğrenme güçlüklerinin yanı sıra, disleksi zaman zaman sosyal alanda da problemlere yol açabilir.Aşağıdaki maddeler bu konuyu detaylı bir şekilde ele alırken bir yandan da yardımcı olacak yöntemler sunmaktadır.
 
  • Çocuğunuz Yapılan Şakaları Anlayamaz
Disleksi ile bağlantısı: Disleksi, çocuğunuzun şakaları veya kinayeli ifadeleri anlamasını güçleştirir.
 
Nasıl yardım edebilirsiniz: Bu gibi durumlarda ne yapılmasını çocuğa öğretmek adına, örneğin yemek masasında, şakalar yapın veya hikayeler anlatın.
 
  • Çocuğunuz Doğru Kelimeleri Bulmada Sorun Yaşar.
Disleksi ile bağlantısı: Dislektik çocukların, özellikle hararetli bir konuya dalmışken hemen cevap vermek istediklerinde, bir türlü söylemek isteyip de hatırlayamadıkları kelimeler olur.
 
Nasıl yardım edebilirsiniz: Düşünüp kendini toplaması için çocuğa biraz süre tanıyın ve konuşmanın hızını yavaşlatın.
 
  • Çocuğunuz Sosyal İşaretleri (jest ve mimikler gibi) Kaçırır
Disleksi ile bağlantısı: Dislektik çocuklar bazen vücut dili, yüz ifadeleri veya diğer sosyal işaretleri anlamada sıkıntı yaşayabilirler.
 
Nasıl yardım edebilirsiniz: Çocuğunuzun en sevdiği TV programını sesi kapalı bir şekilde izleyin ve karakterlerin vücut dillerine göre nasıl hissedip hissetmeyeceklerini çocuğunuza sorun.
 
  • Çocuğunuz Arkadaşlarına Mesaj Yollamakta Tereddüt Eder
Disleksi ile bağlantısı: Bu çocuklar bazen arkadaşlarına mesaj atmaktan bile çekinebilirler çünkü mesaj dilinde kullanılan kısaltmaları anlamayacaklarından korkarlar.
 
Nasıl yardım edebilirsiniz: Kısaltmaların nasıl kullanıldığını çocuğunuza anlatın. Bazılarının yazılışı harf veya sayıya göre değişirken bazıları ise telaffuza göre şekil alır. (“kendine iyi bak” demek için “kib” ,”teşekkür ederim” için “tşk” vb.)
 
  • Çocuğunuz Bazı Şeyleri Yanlış Hatırlar
Disleksi ile bağlantısı: Bazı kelimeleri veya detayları hatırlamayı zorlaştıran disleksi, bir arkadaşın söylediği bir şeyi de unutmaya sebep olabilir.
 
Nasıl yardım edebilirsiniz: Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olacak oyunlar oynayın. Sokaktaki farklı arabalara bakıp isimlerini söylemesini ve sonra da size bunları tekrar etmesini isteyin.
AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.