Disleksi (Öğrenme Güçlüğü) ve Görsel İşleme Sorunları Arasındaki Fark

disleksi-gorsel-isitme-sorunlari

Disleksi ile görsel algı ve işleme sorunları birlikte ele alınan konularmış gibi görünebilir. Ancak, bunlar çok farklı konulardır. Disleksi dediğimiz şey genel olarak dili işleme yetisi üzerine problemleri içererek okuma, yazma ve diğer becerilerde tahribata yol açar.

Görsel işlem sorunları, öte yandan, gözlerin gördüğünü işleyebilmesi ve yönlendirebilmesi ile ilgili sorunları kapsar. Dolayısıyla, görsel işlem sorunları olan bir çocuk okuma yaptığı zaman, bir sayfada gördüğü kelimeleri işlemede sorun yaşayabilir. Bu nedenle bazı insanlar görsel işlem sorunları ile disleksiyi karıştırırlar.

Disleksi ve görsel işlem sorunları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları daha iyi anlamak için aşağıdaki bu tabloyu kullanabilirsiniz.

disleksi-gorsel-t1

disleksi-gorsel-t2

disleksi-gorsel-t3

disleksi-gorsel-t4

Çocuğunuzun disleksi olabileceğini düşünüyorsanız veya çocuğunuzun görsel işlem sorunları yaşayabileceğini düşünüyorsanız, ne yapacağınızı öğrenmeniz gerek. Her ikisine aynı anda sahip olmak mümkündür. Durum ne olursa olsun, bir değerlendirme çocuğunuza en iyi şekilde nasıl yardım edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Okulun ücretsiz olan bir değerlendirme yapmasını sağlayabilirsiniz. Ya da özel bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

Bu arada, disleksi ve görsel işleme sorunları hakkında ortak sorulara cevaplar alın. Ayrıca disleksi ve görsel işlem sorunlarının daha fazla belirtilerini de keşfedebilirsiniz.

AçıkMavi Psikoloji Ekibi


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.