Disgrafi (yazı yazma güçlüğü), yazılı anlatım bozukluğuyla aynı şey midir?

 Disgrafi (yazı yazma güçlüğü), yazılı anlatım bozukluğuyla aynı şey midir?

Disgrafi (yazı yazma güçlüğü), yazılı anlatım bozukluğuyla aynı şey midir?


Uzmanlar aslında bu sorunun cevabı için bir uzlaşıya varmış değillerdir. Hem disgrafi (yazı yazma güçlüğü)hem de yazılı anlatım bozukluğu, yazı ile ilgili zorlukları ifade etmektedir. Birçok kişi bu terimleri birbirinin yerine kullansa da anlamca bazı farklılıkları tanımlamak için de kullanılabilirler.

Ne anlama geldiklerinden nasıl emin olabilirsiniz? Konuşan kişinin ne dediğini tamamen anlayana kadar ona sorular sorup net bir şekilde açıklamasını isteyebilirsiniz.

Aşağıda iki terim hakkında bazı genel bilgiler ve profesyoneller tarafından nasıl kullanılabileceği sunulmuştur.

İki terimden biri olan disgrafinin (yazı yazma güçlüğü)genellikle daha kapsamlı olduğu düşünülür. Bazen de çok çeşitli yazma zorluklarını tanımlamak için kullanılır. Ancak disgrafi (yazı yazma güçlüğü)sık sık harf veya kelime oluşumu ile yazı yazmanın diğer teknik yönleri gibi el yazısı konularından söz etmek için kullanılır.

Aksine, birçok uzman, yazı yazmanın daha kavramsal yönlerinde zorlanan öğrencileri tanımlamak için “yazılı anlatım bozukluğu” ifadesini kullanır. Birden donup kalabildikleri gibi, düşüncelerini organize etmeyi ve onları etkili bir şekilde ifade etmeyi zorlaştıran başka zorluklara da sahip olabilirler.

Bu terimlerden birini veya her ikisinden bahseden bir psikolog veya öğretmenle görüşürseniz, tam olarak ne demek istediklerini sorun. Bu sayede onların sizin çocuğunuzda gözlemlediklerini anlamanız kolaylaşacak ve çocuğunuza yardımcı olmak için daha etkili yollara başvurabileceksiniz.

Örneğin, kalem tutacakları ve yükseltilmiş çizgileri olan kâğıt gibi düşük teknoloji araçları, yazı yazmada zorlanan çocuklar için yararlı olabilir. Bir klavye veya dikte yazılımının da faydası olabilir.

Düşüncelerini ifade etmekte zorlanan çocuklar için zihin haritaları ve diğer grafik düzenleyiciler gibi basit araçlar mevcuttur.

Ancak, çocuğunuzun sorunlarını anlamak atılacak önemli bir ilk adımdır. Bu nedenle, açıklama talebinde bulunmaktan çekinmeyin. Birisinin neden disgrafi (yazı yazma güçlüğü) veya yazılı ifade bozukluğu terimlerini kullandığını bilmiyorsanız, uzmanların bile kendi aralarında bu konuyu tartışabileceklerini unutmayın!

 

AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 

 

 


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.