Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) olan çocuğunuza yardım etmek için 8 uzman tavsiyesi

Disgrafi (Yazı Yazma Güçlüğü) Olan Çocuğunuza Yardım Etmek İçin 8 Uzman Tavsiyesi

Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) olan çocuğunuza yardım etmek için 8 uzman tavsiyesi
 
Çocuğunuz yazı yazmada zorluk mu çekiyor? Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) teşhisi mi kondu? El yazısı uzmanları tarafından aşağıda sunulan oldukça eğlenceli, etkili ve evde uygulaması da oldukça basit olan yöntemlerden faydalanabilirsiniz.
 
/ 8
Harfleri hissedin
 
Bir duyu deneyiminin ortadan kalkması genellikle bir diğerini güçlendirir. Uzmanlar, çocuğunuzun görmekten ziyade hissetmeye-bir harfin nasıl oluştuğuna dair- dayalı aktiviteler denemesini tavsiye etmektedirler.
Örneğin, parmaklarınızla çocuğunuzun sırtına bir harf çizebilirsiniz ya da siz onun avuç içine bir harf çizerken o gözlerini kapayıp bu şekilde tahmin etmeye çalışabilir. Daha sonrasında ise aynı harfi sizin sırtınızda veya bir kâğıt üzerinde gösterip gösteremeyeceğini test edin.
Ya da büyük harf ile yazıp çocuğunuzdan bunu küçük harfle yazmasını veya tam tersini isteyerek bu işlemi daha zorlayıcı bir hale getirebilirsiniz.
 
 
/ 8
Görebilecekleri şekilde büyük yazın
 
Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) olan çocuklar genellikle harfleri nasıl bir araya getirip oluşturacaklarını hatırlamada sorun yaşarlar. Terapistlerin bu süreci daha unutulmaz kılacak bir yöntemi vardır; geniş motor hareketleri ve çok algılı materyallerin kullanımı eşliğinde çocukların yazı yazması.
Evde ise küçük çocuklar, banyo vakti gelince tıraş kremi ile harfleri büyük bir şekilde duvara çizebilirler. Ya da duvardaki kremi düzleştirerek köpükle üstüne harfleri yazabilirler. Ayrıca içinde nemli kum olan plastik bir leğen içinde de harfleri oluşturabilecekleri gibi parmak boyasının içine kum eklemek de duyusal girdiyi güçlendirecektir.
 
 
/ 8
Kilin içine saplanın
 
Oldukça yoğun ve elastik olan kil çok yönlü bir araçtır. Hatalar bir tutam kil ile kaybolabilir.
Kili iplere geçirin ve çocuğunuzla harfler oluşturmanın keyfini çıkarın. Bu sayede el kasları güçlenir ve ince motor becerileri gelişir. Aynı zamanda bir de harflerin şekilleri aklında iyice yer eder.
Başka bir seçenek: Kurabiye tepsisine bir kat kili düzleştirip yayın. Ardından çocuğunuzu çağırarak bir kalemle kilin üstünde harfler oymasını isteyin. Böylelikle kil aracılığıyla harf şekillerinin nasıl oluştuğuna dair beyne daha fazla bilgi veren duyusal geribildirim sağlanmış olur.
 
 
/ 8
Nesneleri tutup çekmeyi deneyin
 
Yazı yazmada zorlanan birçok çocuk için kalemi düzgün tutmak bir mücadeledir .Cımbız, yemek çubukları (bir tarafta birleşen) ve buz maşası gibi evde bulunan “tutup çekmek” için kullanılan araçlar ile çocuğunuz parmakları güçlenirken ‘’kalem kavramayı’’ da öğrenebilir.
Bu oyunu deneyin: Tahıl parçalarını, toplanmış kâğıt parçalarını veya küçük silgi parçalarını masaya bırakın. Ardından, sizin ve çocuğunuzun bir dakika içinde elinizdeki araçlar ile kaç tane çekip toplayabildiğini görün.
Başka bir seçenek: Tahta oyunları oynayın ve oyun parçalarını hareket ettirmenize ve tutup çekmenize yardımcı olacak araçlar kullanın.
 
 
/ 8
Vücut geliştirme antrenmanına başlayın
 
Bir çocuğun düzgün yazabilmesi için vücudunun her iki tarafının da birlikte çalışması gerekir: Bir kol, kâğıdı dengede tutarken diğeri ise kalem kullanarak asıl yazı işini halleder.
Vücudun her iki tarafında koordineli hareketi teşvik eden herhangi bir aktivite, iyi bir takviye sağlar. Makas kullanılarak yapılan el sanatları buna dahildir: Bir el tutar, diğeri keser.
Vücut koordinasyonu gerektiren fiziksel egzersizler de yararlıdır. Çocuğunuzun yazı yazmaya başlamadan önce zıplayıp değişimli olarak ayak parmaklarına dokunma ve fırıl fırıl dönüp dönmediğine bir bakın.
 
 
/ 8
Dayanıklılık ve sağlamlık sağlayın

Yazmak fiziksel olarak zor görünmeyebilir. Fakat oturup kalem ve kâğıdı düzgün bir şekilde kontrol etmek, omuzlarda ve merkezde kas gücü ile denge gerektirir.
Bu alanları düzenleyen faaliyetler yardımcı olabilir. Bunlar arasında tahtalar, şınav çekmeler, el arabası yürüyüşü, yengeç yürüyüşü, atış sepetleri, oyun parkındaki demirlere asılmak ve ip tırmanışı sayılabilir. Yerde yüz üstü uzanırken bile bir şeyler okumak güç kazandırır.
Bu nedenle çocuğunuzun hayatına bunlara benzer aktiviteler eklemesi için zaman ayırın. Herhangi bir spor salonunda, oyun alanında, kendi arka bahçenizde veya oyun odasında bu hareketleri yapabilir.
 
 
/ 8
“Düzenli” hikâye anlatımı yapın
 
Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) olan çocuklar genellikle düşüncelerini organize etmekte zorlanırlar. Yapısal hikâye anlatımı yaparak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.
Yatmadan önce, nasıl bir gün geçirdiğini size anlatmasını isteyin. “Bugün Perşembe’ydi ve benim ve arkadaşlarım için yoğun bir gündü” gibi kendinizle alakalı bir girişle başlayın ve onun gününü sorun. Sabah, öğleden sonra ve akşam saatlerinde neler yaptığını anlatmasını isteyin. Sonra, genel olarak günün nasıl geçtiği ile ilgili şeyleri kafasında toplayıp anlamlandırabilir.
Bu yaklaşımı, çocuğunuzun sizinle paylaşmak istediği herhangi bir deneyim ile kullanabilirsiniz.
 
 
 
/ 8
Hakkında ilk önce konuşun

Disgrafi (yazı yazma güçlüğü) olan çocuklar büyük fikirlerle dolu olabilir. Ancak bu fikirleri yazılı olarak sözcüklerle ifade etmek, onlar için sinir bozucu bir engel olabilir.
Çocuğunuzun, düşüncelerini ya da anlatmak istediği hikâyeyi anlatırken (akıllı telefonda veya başka bir cihazda) kendi sesini kaydetmesi için onu teşvik edin. Yazmaya devam etmek için kaydı tekrar oynatabilir ve bu da oldukça yararlı ve güven artırıcı bir araç olabilir.
 
 
AçıkMavi Psikoloji Ekibi

 

 

 


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.