Değerlerin İncelenmesi

Değerlerin İncelenmesi

 

Amaç: Altı temel kişilikle ilgili motifleri veya ilgi alanlarını ölçmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 10-16. sınıflar ve yetişkinler.

Puan: 6 puan.

Süre: (20) dakika.

Yazarlar: Gordon W. Allport, Philip E. Vernon ve Gardner Lindzey.

Yayın evi: Riverside Yayıncılık A.Ş.

Tanım: Değerler Araştırması, altı temel göreceli, kişiliğe bağlı güdü veya ilginin gücünü ölçmeye çalışır: teorik, ekonomik, estetik, sosyal, politik ve dini. Bu sınıflandırmanın temeli, Eduard Spranger tarafından İnsan Türleri adlı eserde sunulmuştur. Bu çalışmada Spranger, insanların kişiliklerinin ancak değerlerin incelenmesiyle en iyi şekilde anlaşılabileceği yaklaşımını geliştirmiştir.

Puanlama: Test, bu alanlarda altı puan üretir: teorik, ekonomik, estetik, sosyal, politik ve dini.

Güvenirlik: Düzeltilmiş Spearman-Brown formülü ve iki yarı güvenilirlik dereceleri .84 (Teorik) ile .95 (Dini) arasındadır. Test-tekrar test güvenilirliği ile ilgili olarak, kılavuz iki çalışma sunmaktadır. Çalışmalardan birinde korelasyon katsayıları .77 (Sosyal) ila .12 (Ekonomik) arasında değişmiş, 1951 yılında 34 denek ve uygulamalar arasında geçen bir aylık bir zaman dilimi vardır. İkincisi ise, 1957 yılında 53 kişiye uygulanmış ve uygulamalar arasında geçen iki aylık bir zaman dilimiyle birlikte korelasyon katsayıları .84 (Ekonomik) ile .93 (Dini) arasında değişmiştir.

Geçerlik: Geçerlilikle ilgili olarak, kılavuzda sunulan kanıtlar öncelikle grup farklılıklarına dayanmaktadır. Örneğin, işletme okuyan üniversite öğrencileri, Ekonomi ölçeğinde daha yüksek bir ekonomik ölçek puanına sahip olacaklardır. Aynı şekilde ilahiyat bölümünde okuyan öğrencilerin de Dini ölçek puanları nispeten yüksek olacaktır. Bunlar kılavuzun ampirik veri desteğine dair beklentilerdir. Erkekler ve kızlar karakteristik olarak farklı değer profillerine sahiptir. Değer puanları yaratıcılık, kilise katılımı, öz tanımlama ve diğer birçok özellik ile ilişkilendirilmiştir.

Normlar: Normatif örnek, 1.816 heterojen bir üniversite öğrencileri grubundan oluşmuştur.

Tavsiye edilen kullanımlar: Değerler Araştırması testi öncelikle araştırma amaçları için önerilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.