Conners Derecelendirme Ölçekleri – Düzenlenmiş (CRS-R)

Conners Derecelendirme Ölçekleri – Düzenlenmiş (CRS-R)

 

Amaç: Çocuklarda dikkat eksikliği / hiperaktivite (DEHB) ve ilgili sorunları değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 3 yaşından 17 yaşına kadar olan çocuklar.

Puan: Ebeveyn, öğretmen ve öz-bildirim formlarının kısa ve uzun versiyonları.

Süre: 20 dakika ya da daha az, ancak okuma zorlukları, ESL ya da psikiyatrik problemleri olanlar için daha uzun sürer.

Yazar: C. Keith Conners

Yayın evi: MHS.

Tanım: Connors Derecelendirme Ölçeği-Düzenlenmiş (CRS-R), orijinal Conners Derecelendirme Ölçeğinin güncel versiyonudur, her ölçeğin uzun ve kısa sürümleri ile ikiden ziyade üç ölçek sağlar. “Hiperaktivite İndeksi,” Conners'ın Küresel İndeksi yerine kullanılmaya başlanmış ve öğretmenler ile ebeveynler formlara dahil edilmiştir. Uzun versiyonların tamamlanması için daha fazla zamana ihtiyaç duyulurken, bunlar, Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel Kılavuzu, Dördüncü Baskı (DSM-IV, APA, 1994) kriterlerine daha yakındır. Kısa sürüm, zaman sınırlı olduğunda veya tekrarlanan uygulamalara ihtiyaç duyulduğunda yararlıdır.

Puanlama: Puanlama yapmak, standartlaştırılmış T-skorlarını ham puanlardan ayırıp hesaplamak, grafik gösterimi ve sonuçların raporlanması için bilgisayar programları mevcuttur.

Güvenirlik: İç güvenirlik için katsayı alfa değerleri normatif gruplar için oldukça tatmin edicidir. Uzun versiyonu için .728 ila .942 arasında ve kısa formu için CRS-R'nin ve .857 ila .938 arasında değişiklikler vardı, bu da CRS-R alt ölçeklerinin ölçmek istedikleri yapıları ölçmede doğru olduğunu gösterir.

Geçerlik: Bir CRS-R, CDI, CRS ve CPT genel indeksi ile karşılaştırılmıştır. Öğretmen, veli ve ergen oranlarına bakılarak bunlar arasında da korelasyonlar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, CRS-R'nin aslında çocukluk ve ergenlik dönemlerindeki DEHB davranışsal problemlerini ve psikopatolojisini tanımladığını göstermektedir. Geçerlilik çalışmaları hala devam etmektedir.

Normlar: Normatif örnek 8000'den fazla vakadan oluşmakta idi. ABD ve Kanada genelinde ebeveynler, öğretmenler ve öz raporlar dahil olmak üzere 200'den fazla okuldan, 45 eyaletten ve 10 ilden veriler alınmıştır.

Tavsiye edilen kullanımlar: CRS-R'nin ana kullanımı DEHB'nin değerlendirilmesi içindir. Ancak alt ölçekler tutum problemlerinin, bilişsel problemlerin, aile problemlerinin, duygusal, öfke kontrol ve kaygı problemlerinin değerlendirilmesinde yararlı bilgiler sağlamaktadır. CRS-R, tarama için ve tedavi izleme için bir görüntüleme aracı olarak veya bir klinik tanılama yardımcısı olarak kullanılabilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.