Çocuk Nöropsikolojik Anketi

Çocuk Nöropsikolojik Anketi

 

Amaç: Beyinde fonksiyon bozuklukları olduğundan şüphelenilen çocukları değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: Çocuklar.

Puan: Nöropsikolojik bozukluğun genel değerlendirmesi.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Fernando Melendez.

Yayın evi: Psikolojik Değerlendirme Kaynakları A.Ş.

Tanım: Çocuk Nöropsikolojik Anketi, öncesi-, devamı- ve doğum sonrasında oluşan sorunları, gelişimsel dönüm noktalarını, tıbbi olayları, psikososyal gelişimi ve eğitim geçmişini kapsayan 42 maddeden oluşmaktadır. Yazar, amacın “genellikle çok benzer belirtiler gösteren oluşumlar ile çocukluk dönemi şizofrenisi, anormal elektriksel fonksiyonlar ve posterior fossa tümörü gibi semptomlar arasında üç yönlü bir ayrım yapmaya çalışmak olduğunu ifade etmektedir.” Sorular, bir tanı koyma görüşmesinde psikiyatrik veya nöropsikolojik sorunları açısından bir çocuğa yöneltilmesi gereken standart bilgileri içermektedir.

Puanlama: Anket 42 maddeden oluşmaktadır. Bunlardan 7’si sözel anlatım gerektirirken 35 tanesi ise sadece evet / hayır cevabına dayalıdır. Her bir maddenin olası tanısal önemi ile ilgili her bir soru ve önerilerin gerekçesi ve ihtiyaç duyulan tamamlayıcıları kılavuzda verilmiştir.

Güvenirlik, Geçerlik ve Normlar: Kılavuz güvenilirlik, geçerlilik ve normatif veri içermemektedir.

Tavsiye edilen kullanımlar: Pediatrik nöropsikolojide ayırıcı tanıyı ya da öğrencileri eğitmek için bir eğitim aracı olarak önerilir. Ayrıca çeşitli davranışların muhtemel önemine karşı uyarmanın yanı sıra farklı araştırma alanlarını takip etme nedenlerine yönelik kullanımı da mevcuttur.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.