Çocuğum Neden Okuduğunu Anlama veya Hatırlamada Sorun Yaşıyor?

okudugunu-anlama-hatirlama

Her gece oğlumun ödevlerini yapmasına yardım etmek için çok zaman harcıyorum.

Sabırlı olmaya ve asla aceleci davranmamaya çalışıyorum, fakat aynı paragrafı defalarca okusak bile hala “anlamış” gibi görünmüyor.

Oğlum okuduğunu anlamada neden bu kadar çok sorun yaşıyor?

Oğlunuzun okuma çabalarına destek olmanız harika bir şey. Hayal kırıklığınızı anlıyorum. Çok fazla zaman harcamaya ve oğlunuzun öğrenmesine çok fazla gelişme göstermese bile çok fazla çaba harcadınız. Oğlunuzu ne kadar önemsediğinizi göstererek büyük bir başarıya imza attığınızı lütfen unutmayın.

Cümle ve paragraflardan anlam çıkarma yeteneği, birçok beceri ve yeteneğin karmaşık bir uyumunu içerir. Oğlunuza doğru bir şekilde okuma desteği vermek için, okuduğunu anlamadaki bozulmanın tam olarak nerede olduğunu bilmek sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Kod Çözme ve Kelime Tanıma Sorunları

Kod çözme, harflerin ve kelimelerin söylenmesi ile alakalı olarak kullanılan bir terimdir. Harfleri sesler ile eşleştirebilmek, nasıl okunacağını öğrenmedeki önemli bir adımdır. Aslında, kod çözme tüm diğer okuma işlemlerinin temelinde yatan esastır.

Oğlunuz etkili bir şekilde kod çözmeyi, kelimeleri çözümlemeyi başaramazsa, okuduğunu anlamak onun için zor bir hal alır. Belirli türdeki okuma eğitimleri ona bu konuda yardımcı olabilir. Orton – Gillingham ve diğer çoklu duyuşsal yaklaşımlar, zorluk yaşayan okuyuculara seslerle harfleri nasıl bağlayacaklarını öğretmek için birer altın standarttır.

Akıcı Okuma

Kod çözme çok önemlidir. Ancak kelimeleri görür görmez okuması da bir hayli önem taşır. Oğlunuzun bir bakışta ne kadar çok kelimeyi fark edebilirse (sesli bir şekilde okumak zorunda olmadan), o kadar hızlı okuyabilecek düzeye erişir.

Akıcılık neden önemlidir? Eğer oğlunuz her kelimeyi sesli bir şekilde okursa, her bir cümlenin üstünden geçmesi daha uzun sürer. Bu, cümledeki tüm kelimeleri hatırlamayı ve onların nasıl birbirine uyduğunu anlamayı da zorlaştırır.

Aynı kelimeyi birkaç kez görmek, oğlunuzun, o kelimeyi sesli okumayı bırakmasından görür görmez kelimeyi algılamasına olanak sağlar. Ve bu, ona yardım etmenizin bir yoludur. Bu yüzden aynı parçayı defalarca okumak akıcılığa yardımcı olabilir.

Okuma düzeyi

Oğlunuz kelimeleri doğru okuyabilse bile, mevcut okuma seviyesinin çok üzerinde olan kitapları okuyor olabilir. Öğretmenler ara sıra bir öğrencinin bir metni ne kadar iyi okuyabildiğini ve anlayabildiğini anlamak için okuma değerlendirmeleri yapar. Bu değerlendirmeler, öğretmenlere, bir öğrencinin yardıma ihtiyacı olduğu yerler hakkında önemli bilgiler verir. Oğlunuzun öğretmeniyle okuma seviyesi hakkında konuşabilir, çocuğunuzun mevcut okuma seviyesinde kitap önermesini isteyebilirsiniz. İsterseniz kitapları kendiniz de bulabilirsiniz.

Odak ve Dikkat Konuları

Dikkat meselesi, çocuğunuzun okuduklarını anlama konusunda sorun yaşayabilmesinin başka bir nedenidir. Okuduğunu iyi ve düzgün bir şekilde anlamak, dikkat dağıtıcıları göz ardı edebilmeye bağlıdır.

Oğlunuz bu noktada desteğe ihtiyaç duyarsa, DEHB ve yönetici işleyiş konuları hakkında araştırma yapmak faydalı olabilir. Bu sorunlar, anahtar bilgileri çalışma belleğinde tutma yeteneğini etkileyebilir. Not almak, önemli bilgileri vurgulamak ve okuma ödevlerini yönetilebilir parçalara ayırmak, bu yükün azaltılmasına yardımcı olabilecek yollardan sadece birkaçıdır.

Anlama Becerileri ve Stratejileri

Öğrencilerime sık sık “okumak düşünmektir” derim. Bu ifade, öğrencilerimin iyi okuyucuların aktif okuyucular olduğunu anlamasına yardımcı oluyor. Bu karakter neden böyle hissediyor? ,Bundan sonra ne yapacak? gibi sorular oluşturup onları merak etmelerini sağlar.

Çocuğunuzu daha aktif bir okuyucu olma konusunda eğitebilirsiniz. Öncelikle onu, soru sormaya teşvik edin. Bunun için, grafik düzenleyiciler gibi araçları kullanarak okuduğu şey ile düşündükleri arasında bağlantı kurmasını sağlamayabilirsiniz.

Etkin okuyucuların, neyi okuduklarını ve metnin kafa karıştırıcı kısımlarını yeniden okuyup ne kadar iyi anladıklarını da hatırlatınız. Aktif okuyucular, bir cümle veya cümle etrafındaki bağlam ipuçlarını arar. Örneğin, resimler veya yakındaki cümlelerdeki kelimeler, bir okuyucunun kelimelerin anlamlarını anlamalarına yardımcı olabilir. Yüksek sesle okuyarak, oğlunuzun bu stratejilere aşina olması konusunda ona örnek olabilirsiniz.

Ek Destekler

Okuldaki ek desteklerden akademik müdahale veya okuma iyileştirme programları hakkında bilgi edinmek için oğlunuzun öğretmeniyle konuştuğunuzdan emin olun. Bu tür destekler ihtiyaç duyduğu her şey olabilir. Oğlunuzun genel eğitim programının sağlayabileceğinden daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, öğrenmesini etkileyen beceri, yetenek ve ihtiyaç alanlarını belirlemek için bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

Devam eden desteğinizin ve teşviklerinizin oğlunuzun eğitimi üzerinde kalıcı bir etkisi olacağını unutmayın. Oğlunuzun okuma sorunlarını anlamak, en uygun eğitimleri aldığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

AçıkMavi Psikoloji Ekibi


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.