Cattell Bebek Zekâ Ölçeği

Cattell Bebek Zekâ Ölçeği

 

Amaç: Çocuklardaki zihinsel yetenekleri değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Kitle: 2-30 aylık bebekler.

Puan: Zihinsel yaş puanı.

Süre: Belirtilmemiş.

Yazar: Psyche Cattell.

Yayın evi: Psikoloji Kurumu.

Tanım: Cattell Bebek Zekâ Ölçeği, 2-30 aylık çocuklar için standart bir zihinsel yetenek değerlendirmesi olarak geliştirilmiştir. Testte geçen zekâ tanımı, olgun denetimli davranış ve genetik olarak kontrol edilme temeline dayanır. Cattell, zihinsel gelişime odaklanmayı, motor gelişimine odaklanmaya tercih etmektedir çünkü standartlaştırma, puanlamada objektif olma, küçük çocuklara hitap etme ve zihinsel yeteneğin basit tanımlayıcı değerlendirmekten ziyade sayısallaştırmak amaçları arasındadır.

Puanlama: Test, 95 maddeden oluşmaktadır: her beş ay için 2-12 ay, her iki aylık dönem için beş, yaşamın üçüncü yılının ilk yarısının her biri için beş. Bu yaş dönemlerinin her birinde, standart maddelerden kabul edilebilir fakat biraz daha az tatmin edici olarak tarif edilen bir veya iki alternatif ürün, gerektiği şekilde kullanılmak üzere eklenmiştir. Aynı çocuğa belirli bir test idaresinde veya yaş seviyesindeki 95 maddenin tamamı verilmez; yalnızca taban ve tavan yaş seviyelerinin oluşturulması için gerekli olan seviyeler, çocukların zihinsel yaş puanlarını elde etme amacıyla sunulur.

Güvenirlik ve Geçerlik: Üç ayda, iki yarı katsayısı yöntemiyle elde edilen ve Spearman-Brown formülü ile düzeltilen güvenilirlik oranı 0.56 idi. Üç ayda elde edilen puanların, Stanford-Binet'in Form L'deki 36 aylık puanlarla korelasyonu, sadece 0.10 değerinde bir sonuç vermiştir. Bu nedenle, üç ay içindeki puanlar ne istatistiksel güvenilirlik ne de yordama geçerliliği gösterir. 6, 9 ve 12. aylarda iki yarı katsayısı yöntemiyle yapılan güvenilirlik katsayıları sırasıyla .88, .86 ve .89, ve 36 ay boyunca Stanford-Binet ile ulaşılan korelasyonlar sırasıyla .34, .18 ve .56 idi. Güvenilirlik oranları kabul edilebilir seviyelere ulaşsa da yordama geçerlilik puanları ulaşamaz. 18, 24 ve 30. aylarda, güvenirlik katsayıları sırasıyla .90, .85 ve .71 iken 36 ay boyunca Stanford-Binet ile olan korelasyonları .67, .71 ve .83'e kadar düşmüştür. Yine, 30 aylık puan haricinde kabul edilebilir güvenilirlik oranları elde edilmektedir. Yordama geçerliliği puanı 24 ve muhtemelen 18 ay için kabul edilebilir ancak 30 aylık skor, o yaştaki düşük güvenilirlik düzeyi göz önüne alınarak, dikkatli bir şekilde yorumlanmalıdır.

Normlar: Cattell, Harvard Halk Sağlığı Okulunda Çocuk Sağlığı ve Gelişim Araştırma Merkezi'ndeki Normal Çocuk Serisi çalışmasına kayıtlı 274 çocuk üzerinde standartlaştırılmıştır. Yapılan 2.346 muayene standardizasyon örneği üzerinde geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bu örneğe azınlıklar dahil edilmemiştir. Birleşik Devletler nüfusunun sosyoekonomik, etnik ya da coğrafi olarak temsil edildiği, bu kısıtlı örnek, ölçeğin yararlı bir şekilde uygulayabileceği ve elde edilen sonuçları yorumlayabileceği güveni ciddi biçimde kısıtlamaktadır.

Tavsiye edilen kullanımlar: Cattell klinik, eğitim ve araştırma ortamlarında kullanım için tavsiye edilir.


İlgili Diğer Makaleler


Avrupa Yakası : UBM Plaza,19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No.37 Kat.3 Fulya - Şişli / İSTANBUL
Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2016. Tüm hakları saklıdır.